Psycholodzy: poród może doprowadzać do zespołu stresu pourazowego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 września 2011 10:16

Trudny poród może być szokiem, a nawet doprowadzić do zespołu stresu pourazowego (PTSD). To efekt doświadczenia przez rodzącą poważnego zagrożenia własnego bezpieczeństwa - twierdzą psycholodzy.

Psycholodzy: poród może doprowadzać do zespołu stresu pourazowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PTSD został zdiagnozowany stosunkowo niedawno - początkowo u żołnierzy, potem okazało się, że na podobne zaburzenia wywołane traumatycznym zdarzeniem cierpi znacznie więcej osób: ofiary gwałtów, napadów, wypadków drogowych, katastrof przekonuje z rozmowie z Bożeną Aksamit w Gazecie Wyborczej psycholog Anna Dyduch-Maroszek.

Gdy zagrożenie mija, zaczyna się odczuwać całą gamę objawów: natrętne myśli, koszmary senne, silny lęk, unikanie bodźców kojarzących się z tym wydarzeniem. Zwiększone pobudzenie objawiające się stałym niepokojem, napięciem, bezsennością, osłabieniem pamięci i depresją. Mogą pojawiać się dramatyczne, ostre wybuchy paniki lub agresji.

Kobiety silniej reagują, dlatego po dramatycznym porodzie matka może odczuwać PTSD. Często oprócz klasycznych objawów zdarzają się problemy z nawiązaniem więzi z dzieckiem, z karmieniem piersią, kobiety czują duży lęk przed kolejną ciążą.

To, że dawniej nie obserwowano u kobiet tej choroby, psycholog tłumaczy inną sytuacją ówczesnych matek w porównaniu z sytuacją współczesnej kobiety.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze