Psychika i ćwiczenia mają wpływ na choroby układu pokarmowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2011 15:53

Nastawienie psychiczne ma wpływ na występowanie objawów chorób układu pokarmowego - poinformowali naukowcy z USA podczas spotkania Digestive Disease Week w Chicago. Ich zdaniem wystarczy jedna godzina spokojnych ćwiczeń fizycznych tygodniowo żeby zmniejszyć ryzyko polipów jelita grubego zwłaszcza u osób otyłych.

Psychika i ćwiczenia mają wpływ na choroby układu pokarmowego

Robynne Chutkan lekarz z Georgetown University Hospital podkreśla, że coraz więcej badań dowodzi, iż zarówno umysł jak i ciało współpracują w walce z chorobą u pacjentów z chorobami układu pokarmowego oraz tłumaczy, że niezwykle ważne jest całościowe leczenie pacjenta nie tylko jego choroby.

- Ćwiczenia fizyczne i medytacja to tylko dwie z pośród wielu alternatywnych metod, które lekarze powinni polecać swoim pacjentom, aby pomóc im łagodzić objawy ze strony układu pokarmowego - tłumaczy Chutkan.

Wyniki badań wykazały, że medytacja łagodzi objawy u chorych na zespół jelita drażliwego. Po 8 tygodniach od wprowadzenia tej techniki zaobserwowano aż czterokrotny spadek nasilenia dokuczliwych objawów. Naukowcy wykazali też, że czynniki psychiczne, a zwłaszcza obniżenie nastroju i depresja nasilają bóle brzucha u dzieci i nastolatków z chorobą Crohn'a.

W innej pracy naukowcy z New York University Langone Medical Center zaobserwowali, że już godzina łagodnych ćwiczeń tygodniowo zmniejsza ryzyko rozwoju polipów okrężnicy zwłaszcza u osób otyłych. Podobnie aktywność fizyczna pomaga zapobiegać rozwojowi raka jelita grubego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum