Psychiatria środowiskowa: kto się boi asystentów zdrowienia?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 17:37

Osoby po kryzysie psychicznym jako wsparcie dla chorych - to jeden z ważnych elementów nowego modelu psychiatrii. Obawy ma jednak środowisko psychologów - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Psychiatria środowiskowa: kto się boi asystentów zdrowienia?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Asystent zdrowienia to nowy zawód, wprowadzony wraz z pilotażem centrów zdrowia psychicznego (CZP), który trwa już od roku. W ramach pilotażu powstało 27 centrów (wkrótce ma zostać rozszerzony). Mają one możliwość zatrudniania osób, które doświadczyły kryzysu psychicznego i po odpowiednim przeszkoleniu mogą być wsparciem dla pacjentów, którzy w kryzysie trwają. W praktyce np. towarzyszą w terapii grupowej, są przy osobach, które nie mają bliskich, pomagają rodzinie i personelowi zrozumieć punkt widzenia pacjenta.

Zatrudnienie asystentów zdrowienia umożliwia w tej chwili rozporządzenie z 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w CZP. Jednak Fundacja Leonardo chciałaby trwalszego umocowania tego zawodu i złożyła wniosek o włączenie asystenta do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To umożliwiłoby m.in. zatrudnianie poza CZP - nie tylko w ochronie zdrowia, ale też w systemie pomocy społecznej.

Toczą się na ten temat konsultacje, w ostatnich dniach w resorcie zdrowia odbyła się konferencja uzgodnieniowa. Przy tej okazji pojawiło się wiele zastrzeżeń ze strony niektórych organizacji skupiających psychologów. Wskazuje się m.in., że system nie jest gotowy na nowy zawód. Pada np. argument, że wprowadzenie asystenta do zespołu terapeutycznego powoduje, że pozyskuje on wrażliwe dane na temat pacjenta. Kto będzie nad tym czuwał, pilnował poufności?

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum