Psychiatria dziecięca. Nie będzie oddziału tymczasowego w Białymstoku. "Nie ma psychiatrów"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP05 grudnia 2021 07:01

Za rok w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstanie centrum psychiatrii, ale na pewno nie uda się do tego czasu utworzyć oddziału psychiatrycznego dla dzieci. W Podlaskiem nie ma ani jednej takiej jednostki.

Tymczasowy oddział psychiatrii dziecięcej nie powstanie Fot. Shutterstock
  • Za rok w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstanie centrum psychiatrii, ale do tego czasu nie uda się otworzyć tymczasowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci
  • W Podlaskiem nie ma ani jednej takiej jednostki, pacjenci są odsyłani do innych regionów
  • Dyrektor UDSK zapewniła, że trwają przygotowania do otwarcia centrum psychiatrii, choć nie jest to łatwe zadanie, bo psychiatrów dziecięcych po prostu nie ma

O psychiatrycznym oddziale tymczasowym rozmawiano na sejmiku województwa.

"Oddział tymczasowy nie wchodzi teraz w grę"

- Proponowaliśmy oddział tymczasowy, ale trzy lata temu - zaznaczyła dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska. Dodała, że skoro nowe centrum ma być za rok, a być może uda się zakończyć inwestycję wcześniej, to zorganizowanie oddziału tymczasowego jest teraz niemożliwe. Zwłaszcza, że trwają przygotowania do organizacji kadrowej centrum.

- To nie wchodzi w grę, bo po pierwsze mamy w tej chwili remont, po drugie mamy Covid-19, więc oddziały są "poprzymykane". Poza tym, czy ten oddział będzie miał 30 łóżek, czy cztery łóżka, to co noc musi zostać lekarz dyżurny.  Nie będziemy mieli kadry - wyjaśniła Wasilewska.

Czytaj też: Ponad tysiąc prób samobójczych wśród dzieci. Dramatyczne 9 miesięcy roku

"Psychiatrów dziecięcych po prostu nie ma"

- Uważam, że jeżeli już się męczmy bez tego oddziału latami, to jeszcze te parę miesięcy wytrzymamy, żeby zrobić to zgodnie ze standardami - ocenił prof. Wasilewska.

Zapewniła, że trwają przygotowania do otwarcia centrum psychiatrii, choć nie jest to łatwe zadanie.

- Psychiatrów dziecięcych po prostu nie ma. Ale teraz zatrudniliśmy psychiatrę, który ma zamiar się specjalizować, jedna osoba złożyła też dokumenty na specjalizację pozarezydencką, a ma wykształcenie pediatryczne. Pozyskaliśmy ordynatora, który zgodził się koordynować pracę centrum. Na personel dodatkowy (psycholog, pielęgniarki) jeszcze trochę za wcześnie - zaznaczyła dyrektor UDSK.

Ile kosztuje centrum psychiatrii?

Jak informował wcześniej Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, budowa i wyposażenie centrum psychiatrii jest dofinansowana:

  • przez samorząd województwa środkami z UE (17 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2021),
  • 23 mln zł dokłada Ministerstwo Zdrowia,
  • 256 tys. zł UDSK,
  • 128 tys. zł szpital USK.

Łącznie obiekt ma kosztować 28, 7 mln zł.

Stacjonarny, szpitalny oddział to trzeci, najwyższy stopień w realizowanym od 2020 r. w nowym modelu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Polsce. Pierwszy podstawowy poziom to centra opieki środowiskowej świadczące pomoc potrzebującym w ich środowisku (psycholog, terapeuta). Drugi poziom to poradnie zdrowia psychicznego i oddziały dzienne.

Czytaj też: Psychiatria dziecięca. Miłkowski o wzroście wyceny świadczeń. "Szacuję, że od 1 kwietnia"

Czytaj też: Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum