×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Psychiatria. Lekarze składają wypowiedzenia. We wtorek spotkanie kierownictwa MZ w sprawie wycen procedur

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia04 października 2021 16:51

Minister Adam Niedzielski przyznał, że sytuacja finansowa w kilku ośrodkach psychiatrii wymaga wyjaśnienia. W tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia we wtorek dojdzie do spotkania kierownictwa i prezesa NFZ.

Psychiatria. Lekarze składają wypowiedzenia. We wtorek spotkanie kierownictwa MZ w sprawie wycen procedur
W Ministerstwie Zdrowia we wtorek spotkanie kierownictwa ws. wycen w psychiatrii. Fot. PTWP
  • Minister Niedzielski o sytuacji w psychiatrii: - Rzeczywiście mamy w kilku ośrodkach taką sytuację, która wymaga wyjaśnienia. Na jutro zwołałem kierownictwo resortu
  • Rozmowy będą dotyczyć zwiększenia wyceny w ramach psychiatrii, tak, żeby poprawić jej sytuację finansową
  • Na spotkaniu z MZ będzie obecny również prezes NFZ, który od niedzieli - jak poinformował Niedzielski - "pracuje nad nowym rozwiązaniem"

Sytuacja w psychiatrii. Pilne spotkanie kierownictwa resortu zdrowia

We wtorek w resorcie zdrowia odbędzie się spotkanie jego kierownictwa w sprawie sytuacji psychiatrii w Polsce. Rozmowy będą dotyczyć m.in. poprawy sytuacji finansowej zapowiedział w poniedziałek szef MZ Adam Niedzielski.

W niedzielę Gazeta Wyborcza poinformowała o tym, że pięciu z sześciu psychiatrów-specjalistów z dziecięcej kliniki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie złożyło wypowiedzenia.

- Jeśli chodzi o kwestię psychiatrii to tutaj rzeczywiście mamy w kilku ośrodkach taką sytuację, która wymaga wyjaśnienia. Na jutro zwołałem kierownictwo resortu - powiedział w poniedziałek dziennikarzom szef MZ Adam Niedzielski.

Czy możliwe zwiększenie wycen w psychiatrii?

Jak dodał, rozmowy będą dotyczyć zwiększenia wyceny w ramach psychiatrii, tak, żeby poprawić jej sytuację finansową.

"Ale najpierw musimy dokładnie zdiagnozować, czy problem dotyczy tylko wyceny, czy po prostu jakiejś sytuacji organizacyjnej, bądź właśnie w relacji pracodawca - pracownik" - zaznaczył.

Niedzielski dodał, że na spotkaniu z MZ we wtorek będzie obecny również prezes NFZ, który od niedzieli - jak poinformował Niedzielski - "pracuje nad nowym rozwiązaniem".

Prof. Barbara Remberk, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży podaje, że na całym Mazowszu i Podlasiu działa pięć oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży, ale wszystkie pękają we szwach.

Psychiatria dziecięca w kryzysie

Rozumie lekarzy z kierowanej przez nią kliniki, którzy złożyli wypowiedzenia.

''Lekarze w mojej klinice to idealiści. Gdyby było inaczej, już dawno pracowaliby gdzie indziej. Poświęcenie ma jednak swoje granice - mówiła prof. Remberk Gazecie Wyborczej.

Ma nadzieję, że ''uda się znaleźć wyjście z tej sytuacji i zagwarantować lekarzom godne warunki pracy''.

Psychiatria oraz psychiatria dziecięca były jednym z tematów poruszanych podczas protestu medyków we wrześniu w Białym Miasteczku 2.0.

- Jedną z czołową przyczyn śmierci w Polsce są samobójstwa, a wśród dzieci to druga przyczyna, ponieważ samobójstwa dzieci i młodzieży stanowią 30 proc. wszystkich zgonów małoletnich w Polsce i to jest dramat - podkreślała Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów.

Czytaj więcej:
Warszawa bez psychiatrii dziecięcej? Wypowiedzenia złożyło pięciu z sześciu lekarzy z kliniki w IPiN

Psychiatria dziecięca. AOTMiT podało wycenę dla części świadczeń. Dla niektórych wzrosty nawet do 40 proc.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum