Przyszło lato, brakuje krwi

Autor: PAP, AS/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2008 13:27

Krajowym duszpasterzem honorowych dawców krwi, ks. płk Zenon Surma zaapelował do rodaków o oddawanie krwi. W wielu miejscowościach, w tym i w Warszawie, brakuje jej.

Dr Elżbieta Biszniewska-Gauer – kierownik Banku Krwi w Regionalnym Centrum Kwiodawstwa w Warszawie – wyjaśniła Rynkowi Zdrowia, że deficyt w bankach krwi pojawia się zawsze o tej porze roku i jest skutkiem wyjazdów krwiodawców na urlopy przy jednoczesnym większym zapotrzebowaniu na krew latew w związku ze wzmożonym w okresie wakacyjnym ruchem na drogach i większą liczbą wypadków.

Jak zaznaczył ks. Surma, brakuje zwłaszcza grup ujemnych Rh-, gdyż tylko ok. 14 proc. ludzi posiada krew takiej grupy. Dr Biszniewska potwierdza opinię ks. Surmy, ale dodaje, że i chorych z tą grupą krwi jest mniej niż z innymi grupami.

– Jednak krew grupy 0 Rh- moźe być wykorzystywana dla każdego biorcy, zastąpić może krew, której akurat w banku nie ma – wyjaśnia dr Biszniewska.
Ks. Surma, zachęcając rodaków do oddawania krwi zadeklarował, że w przyszłym tygodniu, wraz z żołnierzami Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu koło Warszawy, gdzie pełni posługę kapelańską, odda krew. Szczegółowe informacje na temat możliwości oddania krwi podane są na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie www.rckik-warszawa.com.pl.

W Polsce jest kilkadziesiąt parafialnych, seminaryjnych i klasztornych klubów honorowych dawców krwi. Najstarszy klub seminaryjny działa w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. W większości polskich diecezji powołani zostali duszpasterze honorowych dawców krwi.

Patronem polskich krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Dekret w tej sprawie wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w maju 1999 roku. Od 1997 roku krajowym duszpasterzem honorowych dawców krwi, powołanym przez Konferencję Episkopatu Polski jest ks. płk Zenon Surma.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum