Przysucha: jedna karetka wyjechała z systemu - mieszkańcy ostro protestują

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2011 15:56

Protest przeciwko zmianom w systemie ratownictwa medycznego rozpoczęli 25 maja mieszkańcy Przysuchy (Mazowieckie). Zamierzają blokować przebiegającą przez miasto drogę krajową nr 12.

Przysucha: jedna karetka wyjechała z systemu - mieszkańcy ostro protestują
Zgodnie z nowym planem ratownictwa medycznego, który będzie obowiązywał od 1 lipca, powiat przysuski mają obsługiwać dwie karetki pogotowia w dzień i jedna w nocy. Do tej pory przez całą dobę przysuskie pogotowie dysponowało dwiema karetkami. Według organizatorów protestu zmiany te mogą zagrozić bezpieczeństwu pacjentów.

Protestujący zamierzają blokować skrzyżowanie w okolicy dworca PKP w Przysusze, na drodze krajowej nr 12 (Radom - Opoczno). Mirosław Pierzchała, podkreślił, że mieszkańcy Przysuchy i okolic poprzez blokadę drogi chcą po raz kolejny zwrócić uwagę na swój problem.

Podobna akcja protestacyjna odbyła się w tym mieście ponad miesiąc temu. Efektem protestu było późniejsze spotkanie z wojewodą mazowieckiem, podczas którego obie strony przedstawiły swoje racje. W ocenie Pierzchały spotkanie nie przyniosło jednak dla mieszkańców Przysuchy spodziewanego rezultatu, stąd decyzja o środowej blokadzie drogi.

Protest mieszkańców popierają pracownicy pogotowia ratunkowego w Przysusze, którzy uważają, że pozostawienie na noc tylko jednej karetki w mieście może zagrozić bezpieczeństwu pacjentów.

Kierowniczka placówki Anny Kopijek mówiła w kwietniu, że często w porze nocnej zdarza się, że pacjenci np. z zawałem czy udarem mózgu są wożeni do specjalistycznego szpitala w odległym o 46 km Radomiu. Wówczas - jak podkreśla Kopijek - karetka jest poza Przysuchą nawet kilka godzin. W takiej sytuacji - według niej - jeśli na miejscu nie ma karetki, a np. wydarzyłby się wypadek, wówczas do poszkodowanego musiałoby przyjechać pogotowie z innych miejscowości np. Radomia czy Opoczna, na co potrzeba ok. 30 minut.

Pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego Michał Borkowski przekonywał natomiast, że jedna karetka na noc w Przysusze zupełnie wystarczy. Takie przekonanie - jak podkreśla opiera na m.in. na dokładnej analizie statystycznej wyjazdów nocnych do pacjentów i zachorowalności w tym rejonie oraz wynikach pomiaru średniego czasu przejazdu karetki.

Obecnie pod opieką przysuskiego pogotowia jest 31,4 tys. pacjentów. Pogotowie w Przysusze nie obsługuje wszystkich mieszkańców terenu powiatu przysuskiego. Część z nich - w trzech gminach leżących blisko Nowego Miasta obsługuje jednostka pogotowia w tym mieście.

Zmiany w mazowieckim systemie ratownictwa zaczną obowiązywać w lipcu 2011 r. Reorganizacja ma przebiegać dwuetapowo. W pierwszym okresie liczba rejonów operacyjnych na terenie województwa zostanie zmniejszona z 43 do 29, co oznacza jednoczesne zwiększenie ich obszaru. Gminy i miejscowości mają być przyporządkowane do rejonów według kryterium najszybszego dojazdu karetki. Docelowo - od lipca 2012 r. - rejonów ma być dziewięć.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum