Przypadki boreliozy coraz częstsze

Autor: Dziennik Bałtycki, CZT/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2014 21:37

Coraz więcej zachorowań na boreliozę - alarmują inspektorzy sanepidu oraz lekarze i przypominają, że przełom lipca i sierpnia to czas, gdy kleszcze atakują najczęściej.

Najwięcej zachorowań odnotowano w Bytowie i okolicacch - podaje Dziennik Bałtycki.

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, wskaźnik dla powiatu bytowskiego to już 52 przypadki na 100 tysięcy mieszkańców. To niemal dwukrotnie więcej niż średnia ogólnopolska.

Cały region pod względem zachorowalności na boreliozę prezentuje się jednak lepiej niż reszta kraju. Średnia dla województwa to nieco ponad 20 chorych na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy dla Polski to 33 przypadki.

Liczba zachorowań rośnie jednak z roku na rok. Dziesięć lat temu w całym woj. pomorskim odnotowywano łącznie 53 przypadki, podczas gdy 2013 r. było ich już 507.

Według specjalistów usunięcie kleszcza w ciągu 12 godzin zabezpiecza przed zarażeniem boreliozą. Jeśli już do niego dojdzie wczesne rozpoznanie tej choroby zwiększa szanse na jej szybkie wyleczenie. Okres wylęgania boreliozy wynosi od trzech do trzydziestu dni. 

Jak przypomina ekspert Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów (woj. małopolskie) prof. Paulin Moszczyński u około 70 % pacjentów pierwszym objawem choroby jest rumień wędrujący. To charakterystyczna zmiana skórna powstająca w miejscu wniknięcia krętków.

- Zmiana powiększa się obwodowo, może też wędrować. Towarzyszy jej świąd lub bolesność skóry w miejscu rumienia, gorączka, osłabienie, męczliwość, bóle głowy, bóle stawowo - mięśniowe albo objawy podobne do grypy lub infekcji górnych dróg oddechowych - tłumaczy prof. Moszczyński.

Chorobę można wykryć także przez badanie przeciwciał w surowicy krwi. Na takie badanie może skierować lekarz.

Przed usunięciem kleszcza nie należy miejscowo stosować żadnych środków, ponieważ może to spowodować wymioty pajęczaka. Ważna jest obserwacja miejsca ukłucia. Pamiętać trzeba, że wokół niego w pierwszych dniach może się pojawić obrzęk, będący wyrazem reakcji alergiczno- zapalnej na ślinę kleszcza, a nie zarażenia krętkiem. Ponadto na skutek wniknięcia bakterii może się pojawić stan zapalny. 

Wczesne postaci choroby leczy się stosunkowo łatwo poprzez antybiotykoterapię, trwającą od 14 do 21 dni. Rozpoznanie boreliozy w późniejszym stadium może prowadzić do jej rozwoju i zmian w układzie nerwowym, narządach ruchu czy sercu. Objawy to m.in. zapalenia stawów, porażenia nerwów twarzowych, a nawet objawy sugerujące guza mózgu.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy, wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum