Przygania motyka gracy, czyli jeszcze wokół grypy A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 20:35

Szefowa WHO przyznaje, że nie zaszczepiła się przeciwko grypie...

Pandemia grypy A/H1N1 może nie zostać opanowana przed 2011 rokiem i wskazane jest zachowanie czujności, ponieważ wirus może mutować - poinformowała dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan.

– Eksperci do spraw zdrowia powinni monitorować pandemię przez następnych 6–12 miesięcy – podkreśliła, dodając, że wirus może zmutować i stać się jeszcze groźniejszy.

Chan oceniła jednocześnie, że fakt, iż od tak dawna oczekiwana grypowa pandemia jest tak umiarkowana, stanowi bez wątpienia najlepszą wiadomość dekady w dziedzinie zdrowia. Przypomniała jednak, że choroba może być przyczyną śmierci i do tej pory odnotowano prawie 12 tys. potwierdzonych laboratoryjnie zgonów, głównie wśród ciężarnych kobiet, dzieci i osób cierpiących na choroby przewlekłe.

W opinii Chan kraje zachodnie, m.in. Wielka Brytania, Kanada i USA, szczyt drugiej fali zachorowań mają już za sobą, ale coraz więcej przypadków odnotowuje się m.in. w Indiach i Egipcie.

Wiele krajów organizuje już od dwóch miesięcy kampanie szczepień, ale zdarza się, że chętnych jest mniej niż oczekiwano, co powoduje nadwyżki szczepionki. Niemcy ogłosiły na początku grudnia chęć odsprzedania nadwyżek, a Szwajcaria zapowiedziała, że połowę zapasów odda krajom rozwijającym się, a resztę sprzeda państwom, które będą sobie tego życzyły.

Chan przyznała jednocześnie, że ona sama jeszcze nie zaszczepiła się przeciwko wirusowi, ale zleciła swoim współpracownikom sprawdzenie, gdzie może to uczynić...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum