Przybywa w Polsce dzieci cierpiących na nadwagę lub otyłość

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 12:33

14 proc. dziewcząt i 18 proc. chłopców jest dotkniętych nadwagą lub otyłością

Czy taki berbeć mając 7 lat będzie jeszcze pokaźniejszym grubaskiem?

Badania, przeprowadzone na reprezentatywnej próbie ponad 17, 5 tys. dzieci i młodzieży w wieku rozwojowym 7-18 lat wykazały, że choć Polska ma wciąż dwa razy niższy niż w USA odsetek dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą, to jeśli nic się nie zmieni, dogonimy Amerykanów w ciągu dekady. Odsetek chłopców z nadwagą lub otyłością wynosi w Polsce 18 proc., a wśród dziewcząt – 14 proc.

Analiza zebranych danych wyraźnie wskazała na zależności pomiędzy statusem materialnym rodziców a nadwagą i otyłością. Częściej bowiem problem ten mają dzieci dysponujące własnym pokojem wyposażonym w telewizor i komputer, mające dostęp w szkole do automatów z niezdrowymi przekąskami oraz podwożone do szkoły przez rodziców samochodem.

Z badania wynika również, że najczęściej problemy z otyłością mają dzieci pracujących rodziców z największych miast i wiejskie, których rodzice zajmują się rolnictwem. W przypadku chłopców liczy się też wykształcenie rodziców: im niższe, tym większe ryzyko otyłości. W przypadku dziewcząt nie odnotowano takiej zależności.

Ponadto, na otyłość bardziej narażeni są jedynacy niż dzieci z rodzin wielodzietnych. Wśród chłopców nadwagę ma aż 20 proc. jedynaków i 15 proc. jedynaczek.

Lekarze alarmują, że należy zmienić nawyki żywieniowe i tryb spędzania czasu przez dzieci. Ze szkolnych sklepików powinny zniknąć więc automaty z niezdrowymi przekąskami, a w domu również należałoby pomyśleć o zdrowym żywieniu. Jak zaznaczają naukowcy, tylko 1,3 proc. wszystkich kalorii zjadanych w ciągu dnia pochodzi ze sklepików, a prawie 70 proc. kalorii dostarczają przekąski zjadane w domu.

Apelują też o zwiększenie liczby godzin przeznaczonych na codzienną aktywność fizyczną. Coraz częściej bowiem problemy z cukrzycą i nadciśnieniem dotykają osoby w bardzo młodym wieku. A jeszcze niedawno nadciśnienie, które może mieć związek  z otyłością dotyczyło tylko dorosłych.

Badania przeprowadził Zakład Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka w ramach projektu Olaf, finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w okresie od listopada 2007 r. do listopada 2009 r. we wszystkich województwach.

Jego celem było ustalenie norm ciśnienia tętniczego u dzieci. Przy okazji zbadano także wzrost, masę ciała, obwód talii i bioder oraz ilość tkanki tłuszczowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum