Przybywa poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Pomoc ma być szybka i bliska
Kluczowe jest, aby pomoc psychologiczna mogła dotrzeć do dzieci i młodzieży szybko i jak najbliżej miejsca zamieszkania. To szczególnie ważne teraz, w pandemii.

- Od poniedziałku w Wielkopolskiem będzie działało 14 poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży
- Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił konkurs na kolejne trzy takie placówki
- Poradnie będą finansowane ryczałtem. Kwota wynosi ok. pół miliona złotych rocznie
Jak informuje Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, 22 marca rozpoczną działalność dwie nowe poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży: w Lesznie i podpoznańskim Luboniu. Łącznie w regionie będzie już 14 takich placówek, a Fundusz zamierza zakontraktować kolejne trzy. Ponownie został na nie ogłoszony konkurs.
W ostatnim postępowaniu Wielkopolski OW NFZ zakontraktował dwie z pięciu planowanych poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Rozpoczną one przyjmowanie pacjentów od poniedziałku, 22 marca. Fundusz podpisał z nimi kontrakt do 30 września 2023 r.
Obie poradnie prowadzi ten sam podmiot. Pierwsza obejmie swoim zasięgiem teren powiatu poznańskiego (poza Swarzędzem, gdzie podobna placówka już funkcjonuje). Będzie zlokalizowana w Luboniu przy ul. Dworcowej 1. Druga poradnia - dla Leszna, powiatu leszczyńskiego i wolsztyńskiego - będzie przyjmować młodych pacjentów przy ul. Słowiańskiej 53A/2 w Lesznie.
Szybka pomoc
- Chodzi o to, aby dzieci i młodzież mogły otrzymać szybką pomoc, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Szczególnie, że epidemia koronawirusa mogła pogłębić pewne problemy, a często także do nich doprowadzić. Chcemy, żeby młodzi pacjenci i ich opiekunowie wiedzieli, że mogą bezpłatnie skorzystać z takich świadczeń - wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego OW NFZ.
Ponieważ w ostatnim konkursie na pięć nowych poradni, wielkopolski NFZ zakontraktował dwie, zapadła decyzja, by w krótkim czasie ogłosić ponowne postępowania dla grup powiatów: pilskiego i złotowskiego; gostyńskiego i rawickiego; jarocińskiego i średzkiego.
Postępowanie konkursowe już trwa, a na oferty zainteresowanych podmiotów płatnik czeka do 23 marca. Poradnie będą finansowane według ryczałtu. Oznacza to stałą kwotę za rok kontraktu. Obecnie wynosi ona około pół miliona złotych rocznie.
Nowe poradnie będą udzielały świadczeń na pierwszym z trzech poziomów referencyjnych obowiązującego od kwietnia 2020 r. modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oznacza to pomoc młodym pacjentom udzielaną przez psychologów i terapeutów w lokalnych poradniach.
Na co można liczyć?
- W takiej poradni pracują co najmniej cztery osoby: psychologowie i terapeuci. Co ważne, w zespole tym nie ma psychiatry. Do jego poradni trafia się na drugim poziomie opieki, jeśli niewystarczająca okaże się pomoc psychologa i terapeuty - wyjaśnia Agnieszka Pachciarz.
Nowy model opieki został wprowadzony aby lepiej dostosować profil pomocy do potrzeb pacjenta. Zapobiega to trafianiu dzieci od razu na oddziały szpitalne, co zdarzało się wcześniej. Obecnie opieka szpitalna znajduje się na trzecim poziomie.
Wśród świadczeń, których udzielają poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży są m.in. porada psychologiczna, sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej, porada domowa czy wizyta środowiskowa.
Czas oczekiwania na otrzymanie pomocy nie powinien być długi. Według aktualnych danych otwarte już poradnie psychologiczno-terapeutyczne często nie przekraczają 40 proc. wykonania zakładanej liczby świadczeń. Wyjątkiem jest placówka w Obornikach, która do dziś zrealizowała cel na poziomie około 80 proc.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)