Przeziębienia u małych dzieci: naukowcy zalecają tradycyjne leczenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2010 10:02

Amerykańscy naukowcy na łamach pisma Otolaryngology - Head and Neck Surgery zalecają stosowanie tradycyjnych metod leczenia przeziębienia u niemowląt i małych dzieci.

Odsysanie z nosa, nawilżanie pomieszczeń i zażywanie soli fizjologicznej jest zdaniem uczonych dużo bezpieczniejsze niż rutynowo stosowane przez rodziców środki „na przeziębienie” sprzedawane bez recepty.

Jak informują autorzy pracy, dostępne bez recepty leki na przeziębienie są powszechnie stosowane u małych dzieci do łagodzenia dolegliwości towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie ucha środkowego, zatok przynosowych i popularne przeziębienie.

Na podstawie ankiet stwierdzono, że rodzice i opiekunowie najczęściej sięgają po takie środki jak paracetamol w połączeniu z pseudoefedryną, różnego rodzaju specyfiki na przeziębienie i gorączkę (o nieokreślonym składzie) i środki przeciwkaszlowe (o nieokreślonym składzie). Według statystyk dwa razy więcej dzieci przyjmuje środki dostępne bez recepty niż te przepisane przez pediatrów.

Doktor David Tunkel tłumaczy, że rodzice podają te leki dzieciom w dobrej wierze ponieważ sami się nimi leczą. Niestety, nie ma żadnych danych potwierdzających skuteczność ich stosowania u dzieci. Wiadomo natomiast, że dla małych dzieci mogą być bardzo szkodliwe.

Zdaniem autorów badań pediatrzy i laryngolodzy dziecięcy powinni ostrzegać rodziców i opiekunów o istniejącym ryzyku stosowania tego typu leków, również na etykietach powinny być wyraźnie zaznaczone ograniczenia dotyczące wieku od jakiego stosowanie danego specyfiku jest bezpieczne.

Zdaniem laryngologów tradycyjne metody, takie jak nawilżanie i płukanie powinny być standardowo stosowane w domowym leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych w tym przewlekłego i ostrego zapalenia ucha środkowego.

Autorzy pracy podkreślają, że niezbędne jest przeprowadzenie dalszych szczegółowych badań skuteczności i szkodliwości leków bez recepty w leczeniu niemowląt i małych dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum