Przez dwie dekady szczepienia ocaliły miliony istnień...

Autor: JJ, PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2010 10:47

Pod hasłem "Szczepiąc siebie

Z okazji tygodnia szczepień w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH, który jest ich współorganizatorem, odbywają się konferencje naukowe. Kolejna odbędzie się w piątek (30 kwietnia) pod hasłem „Szczepienia zdobyczą cywilizacji”.

Wśród trakcie piątkowej konferencji między innymi prof. Lidia Brydak będzie omawiała rolę szczepień w profilaktyce walki z grypą,  doc. Bożena Bucholc będzie mówiła na temat układu immunologicznego w kontekście liczby szczepień a dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTM, będzie omawiał szczepienia w aspekcie ekonomii zdrowia.

W trakcie wcześniejszego spotkania Ewa Falkowska, reprezentująca UNICEF, stwierdziła, że w ciągu ostatnich 20 lat szczepienia ocaliły życie 20 milionów dzieci. Według niej, każdego roku szczepionych jest ponad 100 milionów dzieci. Liczba zgonów z powodu odry zmniejszyła się z 733 000 w roku 2000 do 164 000 w roku 2008. W przypadku często niegdyś występującego polio liczba zachorowań spadła do zaledwie 1595 w roku 2009.

– Wśród obarczonych najwyższą umieralnością znajdują się takie choroby dzieci jak: odra, krztusiec oraz tężec noworodków. Każdego roku 10,6 mln dzieci umiera przed osiągnięciem 5. roku życia, w tym 1,4 mln z powodu chorób, którym można było zapobiec stosując szczepienia ochronne – zaznaczyła Falkowska.

Zdaniem  prof. Andrzeja Radzikowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego szczepienia chronią nie tylko zaszczepionego, ale i jego otoczenie.

– Z amerykańskich badań wynika, że zaszczepienie większości dzieci szczepionką przeciwko pneumokokom zmniejszyło o 50 procent liczbę wywołanych przez pneumokoki zachorowań w pokoleniu ich dziadków – i to w USA, gdzie dzieci dużo rzadziej kontaktują się ze swoimi dziadkami niż u nas. Szczepień bardziej potrzebują dzieci niż dorośli, bardziej starzy niż młodzi, bardziej chorzy niż zdrowi - podkreślał prof. Radzikowski.

Prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii w czasie swojego wykładu zwrócił uwagę na pojawiające się ruchy antyszczepionkowe, popierane przez część lekarzy.

– W przypadku chorób takich jak autyzm czy stwardnienie rozsiane, których przyczyny są niejasne, łatwo przypisać ich powstawanie na przykład szczepionkom, dużo trudniej walczyć z takimi nieuzasadnionymi opiniami – stwierdził prof. Zieliński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum