Przeszczepy wątroby: w UCK w Gdańsku wykonano ich już ponad 100

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia06 października 2021 12:20

Od 2018 r. specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wykonali ponad 100 przeszczepów wątroby. Pacjentem, u którego wykonano setne przeszczepienie wątroby był 39-letni mężczyzna.

Przeszczepy wątroby: w UCK w Gdańsku wykonano ich już ponad 100
Od 2018 roku w UCK w Gdańsku udało się dokonać ponad 100 przeszczepień wątroby. Fot. UCK w Gdańsku
  • Od 2018 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano już ponad 100 przeszczepów wątroby
  • Pacjentem, któremu przeszczepiono setną wątrobę był 39-letni mężczyzna cierpiący na schyłkową niewydolność wątroby w przebiegu choroby autoimmunologicznej PSC
  • Istotną rolę w akcji transplantacyjnej pełnią koordynatorzy z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji we współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant"

UCK świętuje ponad 100 przeszczepów wątroby

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku poinformowało, że od 2018 roku udało się dokonać ponad 100 przeszczepień wątroby. Operacje te w UCK w Gdańsku wykonuje zespół specjalistów z Klinki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej.

Pacjentem, u którego wykonano setne przeszczepienie był 39-letni mężczyzna cierpiący na schyłkową niewydolność wątroby w przebiegu choroby autoimmunologicznej PSC (Pierwotne Stwardniające Zapalenie Dróg Żółciowych).

- Chory w dwunastej dobie po przeszczepieniu został wypisany do domu w stanie ogólnym bardzo dobrym. Rokowania są dobre, aczkolwiek należy pamiętać, że jest pewien odsetek nawrotów choroby w wątrobie przeszczepionej - powiedział dr Piotr Remiszewski, odpowiedzialny za program transplantacji tego narządu w gdańskim szpitalu.

Jak podkreślił transplantolog, 100 przeszczepień wątroby jest dużym sukcesem, a wynik został osiągnięty dzięki zgranej pracy i zaangażowaniu dużego zespołu składającego się z chirurgów, internistów, anestezjologów, pielęgniarek i koordynatorów.

Czytaj: O blisko 18 proc. spadła liczba wykonywanych przeszczepów na świecie. Wszystko z powodu pandemii

Istotna pomoc koordynatorów

W komunikacie prasowym UCK w Gdańsku została podkreślona istotna rola w akcji transplantacyjnej koordynatorów z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji, w ścisłej współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant".

Na czele tego zespołu stoi Anna Milecka, natomiast w skład zespołu wchodzą: Iwona Skóra, Alicja Patoła, Paulina Rościńska i Konrad Piątkowski.

- W czasie akcji symultanicznie trzeba rozwiązywać bardzo dużo nieplanowanych problemów. To, co jest najbardziej uciążliwe w pracy koordynatora, to jest dyspozycyjność. Nigdy nie wiemy, kiedy zadzwoni telefon z potencjalnym dawcą - podkreśliła Anna Milecka.

Ośrodek zajmujący się leczeniem chorób wątroby został zainicjowany w UCK w Gdańsku przez zespół transplantacji wątroby pod kierunkiem dr. Piotra Remiszewskiego, a także zespół kwalifikujący prowadzony przez dr Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowanej przez prof. Radosława Owczuka.

W UCK przeszczepiane są także serca, płuca, nerki, rogówki, szpik i wyspy trzustkowe.

Czytaj: Prof. Lisik o jednoczesnym przeszczepie wątroby i trzustki. Operację wykonano u chorej na mukowiscydozę

22 przeszczepy w pół roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum