Przeszczepy wątroby: w UCK w Gdańsku wykonano ich już ponad 100
Od 2018 r. specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wykonali ponad 100 przeszczepów wątroby. Pacjentem, u którego wykonano setne przeszczepienie wątroby był 39-letni mężczyzna.

- Od 2018 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano już ponad 100 przeszczepów wątroby
- Pacjentem, któremu przeszczepiono setną wątrobę był 39-letni mężczyzna cierpiący na schyłkową niewydolność wątroby w przebiegu choroby autoimmunologicznej PSC
- Istotną rolę w akcji transplantacyjnej pełnią koordynatorzy z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji we współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant"
UCK świętuje ponad 100 przeszczepów wątroby
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku poinformowało, że od 2018 roku udało się dokonać ponad 100 przeszczepień wątroby. Operacje te w UCK w Gdańsku wykonuje zespół specjalistów z Klinki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej.
Pacjentem, u którego wykonano setne przeszczepienie był 39-letni mężczyzna cierpiący na schyłkową niewydolność wątroby w przebiegu choroby autoimmunologicznej PSC (Pierwotne Stwardniające Zapalenie Dróg Żółciowych).
- Chory w dwunastej dobie po przeszczepieniu został wypisany do domu w stanie ogólnym bardzo dobrym. Rokowania są dobre, aczkolwiek należy pamiętać, że jest pewien odsetek nawrotów choroby w wątrobie przeszczepionej - powiedział dr Piotr Remiszewski, odpowiedzialny za program transplantacji tego narządu w gdańskim szpitalu.
Jak podkreślił transplantolog, 100 przeszczepień wątroby jest dużym sukcesem, a wynik został osiągnięty dzięki zgranej pracy i zaangażowaniu dużego zespołu składającego się z chirurgów, internistów, anestezjologów, pielęgniarek i koordynatorów.
Czytaj: O blisko 18 proc. spadła liczba wykonywanych przeszczepów na świecie. Wszystko z powodu pandemii
Istotna pomoc koordynatorów
W komunikacie prasowym UCK w Gdańsku została podkreślona istotna rola w akcji transplantacyjnej koordynatorów z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji, w ścisłej współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant".
Na czele tego zespołu stoi Anna Milecka, natomiast w skład zespołu wchodzą: Iwona Skóra, Alicja Patoła, Paulina Rościńska i Konrad Piątkowski.
- W czasie akcji symultanicznie trzeba rozwiązywać bardzo dużo nieplanowanych problemów. To, co jest najbardziej uciążliwe w pracy koordynatora, to jest dyspozycyjność. Nigdy nie wiemy, kiedy zadzwoni telefon z potencjalnym dawcą - podkreśliła Anna Milecka.
Ośrodek zajmujący się leczeniem chorób wątroby został zainicjowany w UCK w Gdańsku przez zespół transplantacji wątroby pod kierunkiem dr. Piotra Remiszewskiego, a także zespół kwalifikujący prowadzony przez dr Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowanej przez prof. Radosława Owczuka.
W UCK przeszczepiane są także serca, płuca, nerki, rogówki, szpik i wyspy trzustkowe.
22 przeszczepy w pół roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)