Przeszczepione nerki żyją dłużej niż 30 lat temu, ale...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2018 10:45

Czas funkcjonowania przeszczepionej nerki znacznie się zwiększył w ciągu ostatnich 30 lat, jednak obecnie postęp ulega zatrzymaniu - informuje pismo ''Kidney International''.

Fot. Archiwum

Przeszczepiona nerka funkcjonuje przeciętnie 15-20 lat, choć w rekordowych przypadkach może to być ponad 40 lat. Jeśli przestaje działać, pacjent powraca na listę oczekujących na przeszczep. Jednak drugi czy trzeci przeszczep jest bardziej skomplikowany - znalezienie odpowiedniego dawcy staje się coraz trudniejsze (tym niemniej rekordzista miał już siedem przeszczepów).

Często pacjenci muszą być dializowani bardzo długo - nawet przez resztę życia. Dlatego tak ważne jest jak najdłuższe funkcjonowanie nerki przeszczepionej.

Jednak międzynarodowe badanie prowadzone przez specjalistę od chorób nerek Maartena Naesensa z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven (Belgia) pokazują, że obecnie postęp jest w fazie stagnacji.

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 100 tys. biorców nerek po przeszczepie w całej Europie z lat 1986 - 2016 r. Pomiędzy rokiem 1986 a 1995 75 proc. wszystkich przeszczepionych nerek nadal funkcjonowało pięć lat po przeszczepie. Natomiast w latach 2006-2015 odsetek ten wzrósł do 84 proc. Niestety, dokładniejsza analiza wskazuje, że największy postęp miał miejsce w latach 1986-2000, zaś wciągu ostatnich 15 analizowanych lat był on niewielki.

Jak podkreślają eksperci, stagnacja nie wynika z konieczności przeszczepiania nerek osobom coraz starszym i z coraz gorszym stanem zdrowia.

Zdaniem autorów przyczyną takiego stanu rzeczy może być wywodząca się jeszcze z lat 90. ubiegłego stulecia terapia zapobiegająca odrzuceniu przeszczepu przez układ odpornościowy pacjenta. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum