Przeszczep szpiku skuteczną bronią przeciwko HIV

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2013 19:07

Na międzynarodowej konferencji w Kuala Lumpur w Malezji poświęconej AIDS poinformowano o dwóch kolejnych pacjentach, którzy dzięki przeszczepowi szpiku kostnego mogli odstawić leki zwalczające wirusa HIV.

Przeszczep szpiku skuteczną bronią przeciwko HIV

Obydwaj pacjenci to mężczyźni, którzy byli nosicielami wirusa HIV. Zgłosili się kilka lat temu do jednego z najlepszych ośrodków klinicznych w USA - Brigham and Women's Hospital w Bostonie (będącego częścią Harvardu). Trafili tam z powodu zdiagnozowania u nich nowotworu - chłoniaka.

W obu przypadkach zdecydowano, że jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku kostnego. Zabieg taki wiąże się z uprzednim zniszczeniem starego szpiku i produkowanych w nim komórek układu odpornościowego człowieka, które są celem ataku wirusa HIV. Zabiegi się powiodły i obu chorych udało się wyleczyć z chłoniaka. Okazało się także, że przy tej okazji wirus HIV zniknął.

Przedstawione na konferencji w Malezji przypadki bardzo przypominają najsłynniejszy jak dotąd i zarazem jedyny uznany przez naukę przypadek całkowitego wyleczenia z HIV - "berlińskiego pacjenta".

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum