Przeszczep komórek macierzystych szansą na widzenie

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2018 12:36

Polscy okuliści ruszyli z nowatorską metodą przeszczepu rogówkowych komórek macierzystych. Skorzystają na niej pacjenci po oparzeniach chemicznych bądź termicznych.

Przeszczep komórek macierzystych szansą na widzenie
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Szacuje się, że nieprawidłowości wynikające z niedoboru komórek macierzystych wywołanych oparzeniami dotyczą ok. 0,3 na 10 000 osób. Dla takich osób jedyną szansą na odzyskanie zdolności widzenia jest przeszczep rogówki. Z danych Poltransplantu, instytucji koordynującej przeszczepy w Polsce, wynika, że w 2017 r. dokonano 1290 przeszczepów rogówki. W kolejce czeka nadal ponad 3 tys. osób.

Stosowane dziś metody leczenia są dość inwazyjne i wiążą się np. z ryzykiem uszkodzenia oka przy pobieraniu tkanki z drugiego oka. Istnieje także spore ryzyko odrzucenia przeszczepu. Inaczej jest w przypadku zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych rąbka rogówki.

Jak mówi prof. Edward Wylęgała, kierujący Katedrą i Oddziałem Klinicznym Okulistyki SUM w Szpitalu Kolejowym w Katowicach, ta metoda to pierwsza na świecie terapia komórkami macierzystymi wykorzystywanymi jako lek.

Do tej pory tą metodą przeszczepiono tkankę u sześciu pacjentów w Polsce. Kolejne 12 osób zostało zakwalifikowane do zabiegu. Okuliści szacują, że rocznie do zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych rąbka rogówki kwalifikowałoby się około 100 osób. Problemem są jednak pieniądze. Na razie taki zabieg jest refundowany tylko w Belgii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum