Przestrzeganie zasad higieny gwarancją udanych wakacji

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2011 13:18

Świadomość zagrożeń i przestrzeganie zasad higieny zdaniem ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego są kluczem do bezpiecznych wakacji.

Przestrzeganie zasad higieny gwarancją udanych wakacji
Wakacje są okresem wyczekiwanego przez każdego relaksu i wypoczynku. Mało kto pamięta, że każdy wyjazd zarówno krajowy jak i zagraniczny łączy się z zagrożeniami zdrowotnymi. A właśnie umiejętność zatroszczenia się o zdrowie własne i najbliższych są gwarancją udanego urlopu.

- Ostatnie wydarzenia związane z epidemią Escherichia coli pokazują jak niebezpieczne i nieoczekiwane zagrożenia na nas czyhają nawet w krajach wysokorozwiniętych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Jolanta Szych, kierownik Pracowni Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Przewodu Pokarmowego z NIZP.

Aby zminimalizować ryzyko najpopularniejszych niebezpieczeństw, eksperci Państwowego Zakładu Higieny jak co roku przed wakacjami przypominają: o utrzymywaniu czystości zarówno osobistej jak otoczenia, w którym przebywamy a co najważniejsze odpowiednim przechowywaniu żywości, unikaniu spożywania surowych potraw oraz dokładnym myciu warzyw i owoców.

Proste zabiegi, takie jak mycie i gotowanie, znacznie redukują ryzyko zachorowania. Należy też pamiętać o oddzielaniu żywności surowej od gotowanej. Zawsze bowim istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia drobnoustrojów na inne produkty podczas ich przygotowywania i magazynowania.

- W czasie urlopów zagranicznych należy też pamiętać o używaniu bezpiecznej wody i ograniczeniu spożywania surowych produktów. Te mogą być skażone przez chorobotwórcze drobnoustroje - wyjaśnia dr Szych.

- W psującej i pleśniejąc żywności mogą powstawać bardzo szkodliwe toksyny i związki chemiczne, które nie przestają być dla nas szkodliwe nawet po obróbce termicznej - dodaje.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum