Przesiewowe testy pracowników szpitala w Zawierciu – tylko 1 zakażony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2020 17:00

Tylko 1 pracownik Szpitala Powiatowego w Zawierciu (Śląskie) spośród 388 przebadanych jest zakażony koronawirusem - wykazały zakończone właśnie badania przesiewowe w tej placówce. Próbki pobrano zarówno od personelu medycznego, jak i pracowników administracji.

SZPITAL POWIATOWY W ZAWIERCIU Fot. Materiały prasowe

Pracownicy, którzy mają bezpośrednią styczność z pacjentami, testowani są w Zawierciu nie pierwszy raz. W sumie szpital wykonał już ponad 1000 wymazów, głównie wśród personelu medycznego. Tym razem badaniami objęto także grupy zawodowe, które do tej pory nie były testowane kontrolnie.

- Chcieliśmy mieć pewność, że nikt z pracowników nie jest nosicielem przechodzącym zakażenie bezobjawowo. Niestety, koronawirus to niewidzialny przeciwnik. Mamy przykłady gdy badania u pozornie zdrowych osób wykazywały zakażenie" - powiedział we wtorek (26 maja) dyrektor szpitala Piotr Zachariasiewicz.

Osoba z pozytywnym wynikiem nie pracuje na oddziale, a jej kontakt z innymi pracownikami odbywał się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa, stąd nie było potrzeby nakładania kwarantanny na nikogo innego z personelu.

Poza personelem w szpitalu w Zawierciu badany jest także każdy pacjent zgłaszający się do szpitala na operację. Daje to całemu zespołowi oraz choremu poczucie bezpieczeństwa. Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia w placówce przywrócono już większość planowych badań i zabiegów. Wzrosła zwłaszcza liczba operacji u osób z chorobami nowotworowymi, na bieżąco odbywają się także operacje zaćmy.

Szpital Powiatowy w Zawierciu prowadzi także poradnię chorób zakaźnych, gdzie pobierane są wymazy od mieszkańców powiatu z podejrzeniem koronawirusa i osób w kwarantannie. Od początku epidemii wykonano ponad 1350 takich badań, a kolejnych 500 w wymazobusie, który pracownicy placówki obsługują na zlecenie sanepidu.

Zawierciański szpital dysponuje także własnym laboratorium, które przeprowadza badania na obecność wirusa. Ich liczba przekroczyła już 1000. Udało się to dzięki wsparciu finansowemu miasta, które zakupiło aparat do testów. W ostatnich dniach, na prośbę Urzędu Miejskiego w Zawierciu przebadano tam próbki nauczycieli i pracowników, którzy mają kontakt z uczniami przychodzącymi na konsultacje dla ósmoklasistów. Wszystkie wyniki okazały się ujemne.

W czasie epidemii wśród personelu i pacjentów placówki potwierdzono 49 zakażeń koronawirusem. Jedna z chorych pielęgniarek zmarła. W celu ochrony pracowników na czas epidemii wprowadzono wiele zmian w pracy szpitala. To m.in: rotacyjna organizacja pracy ograniczająca kontakt między zespołami oraz wyodrębnienie całego budynku D wyłącznie na potrzeby oddziału zakaźnego oraz interwencyjnego, służącego do hospitalizowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia COVID-19 do czasu otrzymania wyników badań. W tym celu przeniesiono całą administrację i oddział paliatywny w inne miejsce. Zorganizowano też w osobnym budynku miejsce obsługi pacjentów z podejrzeniem COVID-19 tak, aby nie trafiali oni do głównego budynku szpitala.

Szpitalny oddział ratunkowy podzielono na 3 strefy: czerwoną, pomarańczową i zieloną, a przed SOR ustawiono namioty do wstępnej segregacji pacjentów. Wprowadzono też zakaz odwiedzin w szpitalu oraz nakaz badania wszystkich osób wchodzących do szpitala pod kątem temperatury ciała oraz objawów.

Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum