Przeprowadzili symulację operacji głowy na fantomie z drukarki 3D

Autor: bydgoszcz.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2015 09:21

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy jako pierwsi w Polsce przeprowadzili symulację operacji laryngologicznej wykorzystując model głowy z drukarki 3D.

Przeprowadzili symulację operacji głowy na fantomie z drukarki 3D
Fot. Archiwum

Dotychczas polscy lekarze uczyli się trudnych zabiegów mikrochirurgicznych w obrębie głowy i szyi na mrożonych częściach anatomicznych głów zmarłych. Było to skomplikowane prawnie i bardzo kosztowna: za głowę (sprowadzaną głównie z USA) trzeba zapłacić ponad 1 tys. euro - informuje Gazeta Wyborcza.

Józef Mierzwiński, ordynator laryngologii w WSD wyjaśnia, że do zastosowania zupełnie nowej procedury skłoniła go decyzja o wdrożeniu nowoczesnych modeli implantów ślimakowych. Wyjechał na szkolenie do Zurychu, gdzie Szwajcarzy przygotowali dla niego specjalne modele do przećwiczenia operacji założenia implantu. Tam po raz pierwszy zetknął się z fantomami wydrukowanymi na drukarce 3D.

Specjalista podkreśla, że modele wydrukowane w technologii 3D są tańsze (jeden kosztuje ok. 200 euro), bezpieczniejsze i znacznie wygodniejsze w użyciu. Na takim fantomie można przeprowadzać symulację operacji. Pierwszą w Polsce wykonali bydgoscy lekarze podczas Dni Laryngologii Dziecięcej w Warszawie.

Więcej: http://m.bydgoszcz.gazeta.pl

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum