Przemyśl: pierwsze zabiegi rozbijania kamieni nerkowych metodą ESWL

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2018 17:00

Pierwsze zabiegi rozbijania kamieni nerkowych nowoczesną i mało inwazyjną metodą ESWL przeprowadzono we wtorek (13 lutego) w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Fot. archiwum

W zabiegach wykorzystano nowo zakupioną, najnowocześniejszą aparaturę medyczną.

W pierwszych kilku pokazowych zabiegach uczestniczył Thomas Muehlhan - radiolog z ogromnym doświadczeniem, szkolący lekarzy w Europie Zachodniej z wykonywania procedury mało inwazyjnego rozbijania kamieni nerkowych. Tym razem w tajniki zabiegu wprowadził on lekarzy z oddziału urologii przemyskiego szpitala.

Rzecznik szpitala Maciej Kamiński wyjaśnił, że zabieg kruszenia kamieni nerkowych w obszarze całego układu moczowego metodą ESWL jest mało inwazyjny; stosuje się go w pierwszym etapie leczenia kamicy nerkowej i moczowodowej. Czas pobytu pacjenta w szpitalu wynosi jedną dobę.

Wskazania do leczenia określa Europejskie Towarzystwo Urologiczne (ETU). Wykonywanie tego typu zabiegów stanowi trzon nowoczesnej urologii.

Zabiegi zostały wykonane nowo zakupionym, nowoczesnym aparatem służącym do kruszenia kamieni metodą ESWL. Jego koszt to prawie 1,3 mln złotych. Aparaturę zainstalowano w nowej, zmodernizowanej sali.

- Rozbudowa gabinetu ESWL z jednoczesnym zakupem aparatury medycznej umożliwi wykonywanie mało inwazyjnych zabiegów rozbijania kamieni nerkowych w obrębie pęcherza, moczowodu i nerki - podkreślił Kamiński.

Jak dodał, zakup nowoczesnej aparatury urologicznej zwiększy liczbę świadczonych procedur w przemyskim szpitalu. Rozszerzy też ich spektrum o mało inwazyjne, nowoczesne metody diagnostyczne i zabiegowe. Zastosowanie nowych technologii znacznie zwiększy komfort oraz skuteczność świadczonych usług.

Ponadto zakupiony system umożliwia archiwizację danych zabiegu, co ułatwi dalsze leczenie.

Oprócz pacjentów, na modernizacji pracowni i wydzieleniu strefy sterowni skorzysta też personel medyczny. Zmniejszy się bowiem ryzyko narażania ich na promieniowanie gamma.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum