Przemyśl: operacja wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2017 15:00

Operację wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej przeprowadzili we wtorek (26 września) urolodzy z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Zabieg likwiduje problem ciężkiego nietrzymania moczu spowodowanego niewydolnością zwieraczy.

Przemyśl: operacja wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Była to pierwsza taka operacja na Podkarpaciu.

Rzecznik szpitala Maciej Kamiński poinformował PAP, że operację przeprowadzono u 71-letniego mężczyzny. Zaznaczył, że tego typu operacje przeprowadza się w przypadku, gdy schorzenia nie daje się wyleczyć innymi metodami.

Dodał, że zabieg zdecydowanie poprawi jakość życia pacjenta. Opuści on szpital już po 48 godzinach, a po około 6 tygodniach będzie funkcjonował normalnie.

W czasie operacji lekarze wszczepili pacjentowi zwieracz AMS 800 nazywany "złotym standardem". Produkt ten jest rekomendowany przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Jest to hydrauliczny zwieracz cewki moczowej lub sztuczny zwieracz moczowy (arttficial urinary sphincter). Podobnie jak inne endoprotezy - czyli protezy wewnętrzne takie jak: zastawki serca, protezy naczyniowe - wszczepia się go operacyjnie.

Kamiński wyjawił, że dotychczas wszczepiono na świecie ponad 16 tys. tych zwieraczy, dzięki czemu zdobyto kliniczne doświadczenie.

Zaznaczył też, że urolodzy z Przemyśla odbyli odpowiednie kursy i szkolenia w zagranicznych ośrodkach, współpracowali z British Association of Urological Surgeons w Cambrige, dzięki czemu zdobyli umiejętności w tym zakresie oraz wymagane certyfikaty. - I tym samym dołączyli do wąskiego grona ośrodków w Polsce, które będą wykonywać procedurę wszczepiania implantów - dodał rzecznik.

W zabiegu uczestniczył dr Enriqe Lledo - kierownik oddziału Urologii Szpitala Vithas Nuestra Señora de America z Madrytu, który ma duże doświadczenie w tego typu zabiegach. Brał udział w operacji jako asysta i wsparcie merytoryczne podczas implantacji.

Agnieszka Pipała (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum