Przed świętami chętniej się badamy

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2008 09:35

Święta i urodziny

Do takich wniosków doszli badacze z Norweskiego Rejestru Nowotworów, którzy wysłali zaproszenia na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego do 20.780 mężczyzn i kobiet w wieku 50-64 lata. Terminy dla poszczególnych osób dobrano losowo.

Na badania zgłosiło się niemal 65 proc. osób (12.960). Frekwencję na testach zestawiono z datami urodzin badanych oraz ważnymi świętami, jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok.
Okazało się, że pacjenci częściej zgłaszali się na badania w grudniu niż w innych miesiącach roku (odpowiednio 72 proc. i 64 proc.), a ich wizyty były też częstsze, gdy wyznaczono je w tygodniu, w którym wypadały ich urodziny lub w najbliższym czasie po urodzinach.

Autorzy pracy podejrzewają, że zarówno data urodzin, jak i święta zimowe mogą przypominać pacjentom o upływie czasu, starzeniu się i związanym z tym ryzykiem różnych schorzeń.

Jak oceniają, praca ta dostarcza praktycznych wskazówek na temat tego, jak można poprawić frekwencję na onkologicznych badaniach przesiewowych.

Ciekawe na ile w Polsce sprawdziłaby się norweska metoda, wykorzystująca ludzką skłonność do retrospekcji. Może warto spróbować, zwłaszcza, że dane epidemiologiczne, dotyczące raka jelita grubego są zatrważające. W Polsce co roku rejestruje się 13 tys. nowych przypadków zachorowań i 8 tys. zgonów z jego powodu.

Od 2000 r. funkcjonuje program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego w ramach którego raz na 10 lat wykonuje się kolonoskopię.  

Program jest realizowany w ponad 80 ośrodkach na terenie całego kraju i finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Na bezpłatne badanie kolonoskopowe wykonywane w ramach programu mogą zgłaszać się osoby z grup podwyższonego ryzyka, czyli między 50 a 65 rokiem życia, bez objawów sugerujących raka jelita grubego. Osoby, u których w rodzinie występowały nowotwory jelita grubego mogą się zgłaszać już od 40 roku życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum