×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przeanalizowali ryzyko zgonu zaszczepionych i nieszczepionych. Jest raport NIZP-PZH

Autor: oprac. IB • Źródło: NIZP-PZH, Rynek Zdrowia10 grudnia 2021 15:00Aktualizacja: 10 grudnia 2021 16:00

Porównanie  dwóch grup: osób zaszczepionych i niezaszczepionych pokazuje, że szczepienie zmniejsza 60-krotnie prawdopodobieństwo zgonu z powodu Covid-19 - mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przeanalizowali ryzyko zgonu zaszczepionych i nieszczepionych. Jest raport NIZP-PZH
Ryzyko zgonu u niezaszczepionych jest wielokrotnie wyższe Fot. Shutterstock

Odniósł się w ten sposób do opublikowanego dziś raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) pt.: "Analiza ryzyka zgonu z powodu ogółu przyczyn oraz z powodu Covid-19 osób zaszczepionych i niezaszczepionych przeciw Covid-19".

Dane z Departamentu Analiz i Strategii MZ

Jak podaje NIZP-PZH, analizę ryzyka zgonu osób zaszczepionych i nieszczepionych przeciw COVID-19 przeprowadzono z wykorzystaniem zbiorów danych otrzymanych z Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia.

Pierwszy zbiór zawierał informacje o zgonach wszystkich osób w okresie od 1 stycznia 2021 do 10 października 2021 r. wraz z datą zgonu, datą ewentualnego zaszczepienia oraz wiekiem w ukończonych latach. Drugi zbiór zawierał informacje o wszystkich osobach zaszczepionych i dacie ich szczepienia.

Analiza w grupach wiekowych

Dzięki unikalnemu zanonimizowanemu identyfikatorowi obydwa zbiory zostały połączone co pozwoliło na określenie statusu przeżycia osób zaszczepionych i nieszczepionych. Ze względu na różną długość obserwacji poszczególnych osób w grupie zaszczepionych oraz inną długość obserwacji osób nieszczepionych w celu obliczenia ryzyka zgonu osób w każdej grupie konieczne było policzenie osobodni obserwacji.

Analizę prowadzono dla osób w 10-letnich grupach wieku, dla których obliczone zostało ryzyko zgonu osób zaszczepionych i nieszczepionych. Liczono je dzieląc liczbę zgonów przez liczbę osobodni, które przypadają na osoby w populacji zaszczepionej i nieszczepionej.

Umieralność ogółem

Uzyskane wyniki wskazują na znacznie większe ryzyko zgonu z powodu ogółu przyczyn osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych przeciwko COVID-19 we wszystkich grupach wieku.

Ryzyko względne zgonu dla całej populacji osób niezaszczepionych w wieku 11 lat i więcej w stosunku do osób zaszczepionych w analizowanym okresie wynosiło 1,981. Ryzyko względne różniło się istotnie w grupach wieku i po uwzględnieniu różnic w strukturze wieku w obu grupach ryzyko zgonu w całej populacji niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych wyniosło 5,395, co oznacza że w przypadku niezaszczepionych było ponad pięciokrotnie wyższe.

Czytaj też: Czarnek o szczepieniach dzieci: przekonywać racjonalnie, a nie tępą propagandą

Umieralność z powodu COVID-19

Policzono także ryzyko zgonu wyłącznie z powodu COVID-19. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że liczba zgonów z powodu COVID-19 może być na obecnym etapie zbierania danych niedoszacowana - przypominają autorzy raportu.

Uzyskane wyniki wskazują na wielokrotnie większe niż w przypadku ogółu zgonów ryzyko zgonów z powodu COVID-19 osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Ryzyko względne zgonu dla całej populacji osób niezaszczepionych w wieku 11 lat i więcej w stosunku do osób zaszczepionych w analizowanym okresie wynosiło 22,72.

Ryzyko względne różniło się istotnie w grupach wieku i po uwzględnieniu różnic w strukturze wieku w obu grupach ryzyko zgonu w całej analizowanej populacji niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych wyniosło 59,92.

Będzie kolejna analiza

Interpretując uzyskane wyniki należy pamiętać, że pochodzą one z badania obserwacyjnego i przydział osób do grupy szczepionej i nieszczepionej nie był losowy (randomizowany).

Jest prawdopodobne, że osoby, które się zaszczepiają i osoby nie zaszczepiające się różnią się pod względem stanu zdrowia albo występowania innych czynników ryzyka zdrowotnego (na przykład behawioralnych). Z tego względu nie można interpretować uzyskanych wyników jako mierzących efektywność szczepionek.

Wyniki te można traktować jako przybliżoną miarę korzyści zdrowotnej (mierzonej brakiem zgonu) jaką osiąga populacja osób zaszczepionych w porównaniu z osobami niezaszczepionymi. Niewątpliwie bardzo potrzebne jest określenie na podstawie danych NFZ faktu leczenia się z powodu wybranych chorób (występowania wielochorobowości) przez osoby w obu porównywanych grupach oraz faktu wcześniejszego chorowania na COVID-19, co będzie przedmiotem kolejnej analizy.

Czytaj też: Pełny raport MZ o koronawirusie z 10-grudnia. Ogromna liczba zgonów, ponad 700 tys. osób zamkniętych w domach

Czytaj też: Wojewoda opolski o prognozach zakażeń. "Następny tydzień może być trudniejszy"

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum