Prywatyzacja? Tak, ale nie w państwowym ratownictwie

Autor: Artur Borowicz • • 18 maja 2009 07:00

Jestem zwolennikiem prywatyzacji i konkurencji w służbie zdrowia, ale nie w systemie państwowego ratownictwa medycznego. Każdy człowiek w stanie zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia chciałby być ratowany jak najszybciej i przy użyciu jak najnowocześniejszego sprzętu. Pogotowie publiczne taki sprzęt posiada - mówi Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, członek zarządu Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego grupującego większość publicznych stacji pogotowia.

Prywatyzacja? Tak, ale nie w państwowym ratownictwie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W pogotowiu, którym zarządzam, nie tylko karetki specjalistyczne, ale i wiele karetek transportowych czy świadczących nocną pomoc wyjazdową jest wyposażonych jak ambulans ratowniczy, czyli w defibrylator z systemem teletransmisji, respirator, pompę infuzyjną. W razie awarii potrafimy podstawić inny ambulans z zespołem i zachować gotowość do świadczenia usług w systemie ratownictwa.

Małe pogotowia nie mają takich możliwości szybkiego zastępstwa, ani pod względem kadrowym, ani sprzętowym. Niedawno dzwoniono do mnie z prośbą o pomoc. Z powodu kolizji karetki niepublicznego ZOZ- u świadczącego usługi w powiecie i braku karetki zastępczej, powiat był o jedną trzecią gorzej zabezpieczony.

Osobna sprawa to koordynacja działań w systemie i przepływ informacji. W woj. śląskim usługi w dziedzinie ratownictwa świadczy 26 podmiotów. W moim przekonaniu, jeśli już ma być tyle podmiotów, to powinien być jeden dysponent, jeden centralny system zarządzający powiadamianiem ratunkowym. Jeśli tak nie jest, to karetki są niejako poza systemem.

Trwa teraz porządkowanie systemu ratownictwa, wiele kwestii wymaga rozstrzygnięcia. Tak jest np. z transportami. W województwie śląskim po niedawnych kontrolach NFZ, ta sprawa została uregulowana. W pogotowiu mamy teraz karetki systemowe – wyłącznie ratownicze, które są opłacane za gotowość oraz osobne karetki transportowe i wydzielone do obsługi nocnej pomocy wyjazdowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze