Prozac ma 25 lat: nie okazał się "tabletką szczęścia", ale zmienił postrzeganie depresji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2013 15:28

Przed 25 laty wprowadzono na rynek prozac (fluoksetynę), pierwszy lek nowej generacji w leczeniu depresji, który zarówno zmienił postrzeganie tej choroby, jak i zapoczątkował modę na środki poprawiające nastrój. Nazwano go "tabletką szczęścia".

Prozac ma 25 lat: nie okazał się "tabletką szczęścia", ale zmienił postrzeganie depresji

Prozac wprowadził na rynek amerykański w 1988 r. koncern farmaceutyczny Eli Lilly. Był to antydepresant trzeciej generacji, który zapoczątkował nową grupę leków tzw. wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI - Selective Serotonin Reuptake Inhibitor). Jego działanie polega na zwiększeniu w mózgu poziomu serotoniny, neuroprzekaźnika poprawiającego samopoczucie. 

Sukces nowego leku był tak duży, że w USA zaczęto spekulować, że może być podawany osobom, które nie mają depresji, a jedynie odczuwają spadek nastroju. Zaczęto leczyć farmakologicznie ludzi mających problemy wyłącznie emocjonalne.

Nie wszyscy specjaliści podzielali jednak entuzjazm wobec "tabletki szczęścia". Prof. David Healy z Cardiff University, autor książki "Pharmageddon. The Drug Industry's Grip on Our Health and Lives"przekonywał, że ogromny sukces prozacu to skutek marketingu producenta leku, który starał się wywołać wrażenie, że niemal wszyscy potrzebują tego specyfiku, aby poprawić sobie nastrój i lepiej funkcjonować. 

Wraz z upływem lat zaczęły się pojawiać krytyczne publikacje o antydepresantach. W 2008 r. ukazała się metaanaliza 35 badań klinicznych fluoksetyny, a także innych leków stosowanych w terapii depresji, takich jak paroksetyna, nefazodon i wenlafaksyna. Sugerowano, że ich skuteczność niewiele odbiega od placebo. Publikowano artykuły, w których przekonywano, że prozac nie pomaga większości pacjentów chorującym na depresję. 

Obecnie opinie na temat prozacu i innych antypresantów są bardziej wyważone. Nie stały się one lekami poprawiającymi samopoczucie. Zbadano, że wzrost poziomu serotoniny w mózgu wcale nie zwiększa poczucia szczęścia. 

Prozac nie działa od razu, potrzeba zwykle 2-4 tygodni, żeby pacjent odczuł poprawę. Ponadto skuteczny jest wyłącznie u osób cierpiących na depresję lekką i średnio nasiloną, jego zaletą jest natomiast, że może być stosowany w dłuższym okresie, nawet wielu lat. 

Jednym z największych osiągnięć wprowadzenia do użycia prozacu była zmiana negatywnego postrzegania depresji i leków przeciwdepresyjnych. Wiele osób przekonało się, że dzięki nim może lepiej radzić sobie z chorobą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum