Proszowice: szpital przyjmuje ciężarne tylko w nagłych wypadkach

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2011 14:43

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zadecydowała o zamknięciu sali operacyjnej na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Proszowicach. Przyczyną jest fatalny stan techniczny i sanitarny bloku.

Proszowice: szpital przyjmuje ciężarne tylko w nagłych wypadkach

– Inspektor nie miał innego wyjścia, warunki zagrażały życiu i zdrowiu matek i noworodków – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Armaty, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

I dodaje, że lista zastrzeżeń jest w tym przypadku bardzo długa.

– Brakowało prawidłowo wyposażonego stanowiska chirurgicznego mycia rąk, a wejście do zespołu porodowego nie prowadziło przez śluzę umywalkowo-fartuchową. To są podstawowe wymagania sanitarne. Ponadto sama sala operacyjna nie odpowiadała wymogom technicznym: pomieszczenie było za małe, nie było tam również koniecznej wentylacji i klimatyzacji. Brakowało też punktu resuscytacji noworodków –  wylicza rzecznik.

W tej sytuacji porody w SPZOZ w Proszowicach ograniczono do minimum. Przyjmowane będą tylko te pacjentki, których stan wymaga szybkiej interwencji lekarskiej: porody będą się odbywały w nowej części szpitala, poza oddziałem ginekologiczno-położniczym. Pozostałe pacjentki będą musiały szukać pomocy w krakowskich placówkach.

Te utrudnienia potrwają około dwóch miesięcy. Szpital ma do końca lutego przeprowadzić konieczny remont.

– To nie będzie wielka modernizacja, raczej doraźne prace – przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Janina Dobaj, dyrektor placówki.

– W tym roku planujemy rozpoczęcie przebudowy szpitala. W sierpniu będzie gotowy projekt i wówczas przystąpimy do modernizacji lecznicy, która przewiduje m. in. prace na oddziale ginekologiczno-położniczym. Założeniem modernizacji jest dostosowanie całego szpitala do końca 2012 r. do wymaganych standardów – zaznacza dyrektor Dobaj.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum