Proste zabiegi leczące zawroty głowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2008 21:48

Nowe wytyczne American Academy of Neurology zalecają w leczeniu zawrotów głowy proste i łatwe do przeprowadzenia zabiegi. W przypadku łagodnej postaci zawrotu głowy uczucie wirowania występuje, gdy głowa przemieszcza się w określony sposób - na przykład przy patrzeniu w górę czy zginaniu szyi. Zawroty są krótkotrwałe, ale bywają intensywne. Zwykle lekarze radzą pacjentom by to przeczekali, albo podają leki.

Uważa się, że zawroty głowy są wywoływane przez luźne kryształki węglanu wapnia, które drażnią komórki czuciowe w uchu środkowym. Jak się okazuje, w wielu przypadkach zawroty głowy można wyleczyć prostym manewrem, przeprowadzanym przez lekarza bądź terapeutę u siedzącego pacjenta.

Dzięki odpowiednim poruszeniom głową poddanej zabiegowi osoby (na przykład tak zwanemu zabiegowi Epleya albo Demonta) kryształki trafiają w miejsce, gdzie nie drażnią zmysłu równowagi i mogą zostać wchłonięte. Teoretycznie podobne zabiegi pacjenci mogliby przeprowadzać sami w domu, jednak nie ma pewności, czy byłyby równie skuteczne, jak wykonane przez fachowy personel medyczny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum