Promieniowanie: wysokie w Japonii, znikome w Polsce

Autor: PAP, IFJ PAN/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 08:44

W Japonii dobowa dawka promieniowania w odległości 30 km na północny-wschód od elektrowni atomowej Fukushima przekracza roczny limit - podała w piątek (25 marca) agencja Kyodo.

Promieniowanie: wysokie w Japonii, znikome w Polsce

Kyodo, powołując się na japońskie ministerstwo nauki pisze, że skumulowana, dobowa dawka promieniowania na wskazanym terenie przekracza roczny limit dopuszczalnych "dawek naturalnych".

Tymczasem wczoraj (24 marca) wysokoczuła stacja wykrywania skażeń radioaktywnych w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk (IFJ PAN) stwierdziła obecność w powietrzu śladów radioaktywnego jodu, pochodzącego najprawdopodobniej z awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie. Jak podaje IFJ PAN zgodnie z przewidywaniami ilości docierającego do Polski radioaktywnego jodu są znikome.

- Tak małe stężenia radioaktywnego jodu nie powodują żadnego mierzalnego wzrostu mocy dawki promieniowania dla mieszkańców naszego kraju i jest całkowicie niegroźne dla zdrowia - informuje Stanisław Kwieciński, rzecznik IFJ PAN.

-  Dla porównania, naturalna promieniotwórczość powietrza, związana z obecnością w nim radioaktywnego gazu radonu, jest od tysiąca do dziesięciu tysięcy razy większe, w zależności od regionu Polski - uspokaja.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum