Promieniowanie jonizujące jest czynnikiem ryzyka raka

Autor: LJ, PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 10:58

Tomografia komputerowa łączy się ze zwiększonym ryzykiem raka - przypominają amerykańscy naukowcy.

Promieniowanie jonizujące jest czynnikiem ryzyka raka
Dodatkowe promieniowanie jonizujące jest czynnikiem ryzyka.

Przestrzegają oni w związku z tym przed nadużywaniem tomografii, a także innych procedur z użyciem promieniowania, jak mammografia. Ta ostatnia także wykorzystuje radiację, chociaż w mniejszych dawkach.

Zastosowanie tomografii komputerowej zwiększyło się w USA ponad trzykrotnie od początku lat 90., do przeszło 70 milionów tych procedur w 2007 roku.

Naukowcy szacują, że badania przy użyciu tomografii komputerowej przeprowadzone w 2007 roku mogą spowodować 29 tys. przypadków nowotworów złośliwych. Największe ryzyko grozi osobom młodym i spada z wiekiem. Kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni.

Fakt związku napromieniowania z chorobami nowotworowymi znany jest od dawna, ale nie prowadzono dotąd systematycznych badań stwierdzających, jak wielkie jest to ryzyko.

O tym, że ekspozycja na promieniowanie jonizujące może być szkodliwa przypomina prof. Andrzej Urbanik, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i kierownik zakładu diagnostyki obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

– Dodatkowe promieniowanie jonizujące jest czynnikiem ryzyka – mówi profesor i dodaje, że faktycznie część badań wykonywana jest niepotrzebnie i w nadmiarze.

Jednak przypomina, że lekarze starają się wykonać diagnostykę za pomocą takich metod, które są najbezpieczniejsze. – Dopiero, gdy te nie spełnią oczekiwań, stosuje się środki bardziej radykalne, w postaci np. badań emitujących promieniowanie jonizujące.

Zawsze też bierze się pod uwagę stosunek korzyści do ryzyka. – Jeśli dana metoda spełnia swoje zadanie, czyli zabezpiecza zdrowie i życie pacjenta, to jest wykorzystywana.

Zdaniem prof. Urbanika, wysnucie wniosków podobnych do amerykańskich, mogłoby powstać po wykonaniu badań na dużych populacjach, po zebraniu danych na temat zachorowalności na nowotwory pacjentów poddanych działaniu promieniowania. W każdym innym przypadku taką statystykę i wyniki badań należy uznać za niewiarygodne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum