Prokuratura: nieprawidłowości w szpitalu, w którym molestowano nastoletnie pacjentki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2019 16:15

Prokuratura wysłała do pomorskiego urzędu marszałkowskiego zawiadomienie o uchybieniach w działaniu podległego urzędowi Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. W ostatnich kilku tygodniach w placówce doszło do napaści seksualnych na 3 nastoletnie pacjentki.

Prokuratura: nieprawidłowości w szpitalu, w którym molestowano nastoletnie pacjentki
Mężczyzna został tymczasowo aresztowany: umieszczono go w areszcie w Starogardzie Gdańskim, który dysponuje oddziałem przystosowanym do opieki nad osobami z zburzeniami psychicznymi. Fot. Archiwum

O skierowaniu zawiadomienia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP) poinformował we wtorek (25 czerwca) prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Duszyński wyjaśnił, że pismo powstało w oparciu o art. 19 kpk, mówiący, że "w razie stwierdzenia w postępowaniu karnym poważnego uchybienia w działaniu instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, zwłaszcza gdy sprzyja ono popełnieniu przestępstwa, sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, zawiadamia o tym uchybieniu organ powołany do nadzoru nad daną jednostką organizacyjną".

Prokurator wyjaśnił, że skierowanie zawiadomienia miało na celu zwrócenie uwagi urzędu na możliwe "uchybienia w działaniu placówki sprzyjające popełnianiu przestępstw". Duszyński zaznaczył, że "być może należy się bardzo zastanowić nad organizacją umieszczania pacjentów małoletnich i pełnoletnich na jednym oddziale".

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, jeszcze przed otrzymaniem z prokuratury zawiadomienia, wszczął kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym (WSP) w Gdańsku. Jak poinformowała we wtorek (25 czerwca) Dorota Patzer z biura prasowego UMWP, potrwa ona do końca tygodnia. Na polecenie Ministerstwa Zdrowia szpital ma też zostać skontrolowany przez regionalny oddział NFZ. Także sama placówka prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.

Jak przypomniał we wtorek w rozmowie z PAP Duszyński, Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz prowadzi dwa śledztwa dotyczące trzech przypadków molestowania seksualnego, do którego miało dojść w ostatnich tygodniach w gdańskim WSP. Pokrzywdzonymi są dwie 13-latki i jedna 15-latka, które - z braku miejsca na oddziałach dla młodszych pacjentów, za zgodą opiekunów, zostały umieszczone na oddziale dla dorosłych. Nastolatki były molestowane przez innych - pełnoletnich, pacjentów tego oddziału.

Duszyński poinformował PAP, że w poniedziałek zarzuty związane z molestowaniem dwóch 13-latek usłyszał 37-letni pacjent - Maciej G. Prokuratura zarzuciła mu kilkukrotne "doprowadzenie przemocą 13-latki do poddania się innej czynności seksualnej". Dwa kolejne zarzuty związane były z drugą z pokrzywdzonych nastolatek, dotyczyły one "doprowadzenia osoby małoletniej do poddania się innej czynności seksualnej" oraz "naruszenie nietykalności cielesnej" dziewczynki. Duszyński wyjaśnił, że pokrzywdzona była m.in. szarpana przez napastnika.

Prokurator wyjaśnił, że za czyny zarzucone 37-latkowi może grozić do 15 lat więzienia.

Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany: umieszczono go w areszcie w Starogardzie Gdańskim, który dysponuje oddziałem przystosowanym do opieki nad osobami z zburzeniami psychicznymi.

Duszyński poinformował, że do molestowania dwóch 13-latek dochodziło od 17 do 24 maja. 27 maja matki nastolatek zawiadomiły policję. Prokurator wyjaśnił, że na zatrzymanie 37-latka i postawienie mu zarzutów trzeba było poczekać do momentu przesłuchania dziewczynek w sądzie (doszło do niego 21 czerwca).

W ramach innego śledztwa Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz bada też sprawę gwałtu, do którego miało dojść w nocy z 5 na 6 czerwca. Ofiarą 26-letniego pacjenta padła 15-latka. Gdy doszło do przestępstwa dziewczyna była pod wpływem podanych jej wieczorem leków nasennych.

26-latek, został zatrzymany, prokuratura zarzuciła mu gwałt oraz "doprowadzenie pokrzywdzonej do poddania się innej czynności seksualnej". Podejrzanemu grozi do 12 lat więzienia. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu, które odbywa się w warunkach szpitalnych.

W ramach obu śledztw prokuratura wyjaśnia nie tylko okoliczności napaści seksualnych: ustali też czy personel medyczny oddziału właściwie dbał o bezpieczeństwo pacjentów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum