Projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej: kierownik na cały etat, 6 dni urlopu szkoleniowego

Autor: RR, gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2020 21:19

Minimalne normy zatrudnienia diagnostów w medycznym laboratorium, możliwość wykonywania zawodu w formie praktyki, obowiązek ustawicznego kształcenia i sześć dni urlopu szkoleniowego - to niektóre z przepisów, które wprowadzić ma ustawa o medycynie laboratoryjnej.

Projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej: kierownik na cały etat, 6 dni urlopu szkoleniowego
Fot. PTWP. Andrzej Wawok

Jej projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ma zastąpić obowiązującą ustawę z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 849 ze zm.). Uznano, że obecny tytuł jest nieadekwatny do postępu wiedzy i terminologii w tej dziedzinie - wyjaśnia gazetaprawna.pl.

Z ważniejszych propozycji zawartych w projekcie ustawy o medycynie laboratoryjnej warto wymienić także:

• Wprowadzenie do sześciu dni płatnego urlopu szkoleniowego, który diagnosta laboratoryjny może wykorzystać na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego.

• Wprowadzenie przepisu umożliwiającemu diagnoście laboratoryjnemu legitymującemu się dorobkiem naukowym lub zawodowym w danej dziedzinie medycyny laboratoryjnej uznanie tego dorobku za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia.

• Wprowadzenie obowiązku stosowania w medycznym laboratorium diagnostycznym minimalnych norm zatrudnienia diagnostów laboratoryjnych.

• Doprecyzowanie przepisów w zakresie sprawowania przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych nadzoru nad wykonywaniem zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz doprecyzowanie zasad przeprowadzania wizytacji medycznych laboratoriów diagnostycznych. Jeżeli diagnosta laboratoryjny rażąco naruszyłby warunki wykonywania działalności leczniczej, Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych zawiadamiałaby organ prowadzący rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w art. 100 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, celem wykreślenia medycznego laboratorium diagnostycznego z tego rejestru.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2020 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum