Projekt na rzecz lepszej opieki nad kobietą w ciąży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2009 12:04

Leczenie niektórych wad rozwojowych płodu będzie możliwe między innymi dzięki realizacji projektu na rzecz najwyższych standardów opieki nad kobietą w ciąży, który rozpoczęła Klinika Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Projekt jest dofinansowany z tzw. funduszy norweskich.

Oprócz zakupu sprzętu do operacji endoskopowych obejmuje także cykl szkoleń dla ponad pięciuset lekarzy rodzinnych i ginekologów.

– To prezentacje przybliżające lekarzom zagadnienia dotyczące ciąży, patologii ciąży, ale też profilaktyki raka szyjki macicy oraz zagadnienia niepłodności i nieinwazyjnych metod jej leczenia – informuje koordynator merytoryczny projektu dr Piotr Laudański z Kliniki Ginekologii.

Nowy sprzęt do operacji endoskopowych (trwa przetarg na dostawę tych urządzeń) pozwoli  lekarzom w Białymstoku na wykonywanie operacji „oszczędzających”, mniej inwazyjnych w leczeniu raka szyjki macicy.

– Chodzi o to, żeby tak zoperować raka szyjki macicy, żeby np. młoda kobieta mogła w przyszłości urodzić dziecko, czyli żeby usunąć samą szyjkę macicy, a zostawić trzon macicy. Tu jest niezbędne wspomaganie laparoskopowe, endoskopowe – podkreśla dr Laudański. – Będziemy się koncentrować na tak zwanym zespole podkradania. Dotyczy to ciąży bliźniaczej. Występuje to wtedy, gdy bliźniaczki mają jedno wspólne łożysko i w tym łożysku są nieprawidłowe naczynia krwionośne. Choroba polega na tym, że jeden bliźniak "podkrada" krew drugiemu. Jeden jest większy, a drugi bardzo mały, ale ten większy paradoksalnie też jest w niedobrej sytuacji, bo jest przeciążony krążeniowo.

Leczenie takiej nieprawidłowości polega na laserowej korekcji – w odpowiednim etapie ciąży – tych nieprawidłowych połączeń krwionośnych. Do tej pory w Polsce takie zabiegi robiły tylko – jak mówi Laudański - dwa ośrodki - w Gdańsku i Łodzi. Nie ma jednak – jak zaznaczył – systemowych rozwiązań w tych kwestiach.

Nowy sprzęt, który zostanie zakupiony dzięki projektowi, pozwoli także na endoskopowe leczenie tzw. macicznych powodów niepłodności, czyli mięśniaków i zrostów wewnątrzmacicznych. Operacje endoskopowe są mniej uciążliwe dla pacjentek niż operacje tradycyjne, pacjentki szybciej dochodzą do zdrowia. Jak informował wcześniej kierujący Kliniką Ginekologii prof. Piotr Knapp, powstająca w tej klinice sala do operacji endoskopowych będzie pierwszą tego typu w Polsce.

Szkoleniom dla lekarzy rodzinnych i specjalistów ginekologów w ramach projektu patronują Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Porozumienie Zielonogórskie. Projekt obejmuje także zagraniczne szkolenia dla lekarzy z Kliniki Ginekologii. Kilku z nich pojedzie szkolić się z technik endoskopowych do ośrodków w Belgii, Szwecji, Włoszech, Norwegii i Francji.

Wartość całego projektu to ok. 3,5 mln zł, z czego około 15 proc. ma stanowić dotacja z Ministerstwa Zdrowia, reszta pochodzi z funduszy norweskich. Projekt potrwa do 2011 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum