Project HOPE pomoże wcześniej wykrywać nowotwory u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2011 16:16

Fundacja Project HOPE będzie szkolić pielęgniarki i lekarzy rodzinnych, by poprawić wczesną wykrywalność nowotworów u polskich dzieci - poinformowano w piątek (14 października) na konferencji prasowej w Warszawie.

Project HOPE pomoże wcześniej wykrywać nowotwory u dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organizacja jest jednym z sześciu laureatów (i jedynym z Polski) grantów przyznawanych przez Fundację Bristol-Myers-Squibb (BMS) w obszarze edukacji, profilaktyki i opieki onkologicznej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Project HOPE otrzymał na realizację swojego celu dwuletni grant w wysokości 150 tys. USD.

- Zdecydowaliśmy się na organizację i wdrażanie programu, który ma przyczynić się do poprawy wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci, gdyż w Polsce są one ciągle diagnozowane za późno - powiedziała Dorota Kuchna, dyrektor Project HOPE Polska.

Z danych Polskiego Rejestru Nowotworów Dziecięcych wynika, że tylko 10 proc. chorób nowotworowych u polskich dzieci jest rozpoznawanych wcześnie, tj. w I lub II stopniu zaawansowania. W Europie Zachodniej odsetek ten wynosi 25 proc.

Według konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzego Kowalczyka, wczesna wykrywalność nowotworów w populacji dziecięcej jest o tyle istotna, że w tej grupie wiekowej rozwijają się one w ogromnym tempie i bardzo szybko dochodzi do podwojenia masy guza.

r- Od tego, w jakim stadium wykryty zostanie nowotwór u dziecka zależą wyniki leczenia - przekonuje specjalista i dodaje, że są one bardzo dobre we wczesnych stadiach (blisko 100 proc. długoletnich przeżyć).

- Szkolenie pracowników służby zdrowia, którzy na co dzień mają kontakt z rodzicami i dziećmi może pomóc poprawić sytuację w Polsce w zakresie wczesnej diagnostyki nowotworów w populacji dziecięcej - oceniła Kuchna. Jak wyjaśniła, fundacja chce zaangażować w realizację swojego programu pięć regionalnych centrów onkologicznych: w Lublinie, Krakowie, Warszawie oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu i Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii.

Project HOPE będzie realizowany w ramach programu "Bridging Cancer Care", jednego z pięciu międzynarodowych programów prowadzonych przez Fundację BMS. Jego celem jest zwalczanie dysproporcji w zakresie leczenia chorych na nowotwory w Europie Środkowej i Wschodniej.

- Nowotwory złośliwe zajmują drugie miejsce wśród wszystkich przyczyn zgonów Europejczyków. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej mają znacznie wyższe wskaźniki zachorowań i umieralności z ich powodu niż kraje tzw. "starej  Unii" - powiedziała dyrektor Fundacji BMS Catharine Grimes.

Od 2007 r. Fundacja przyznała 23 granty wspierające finansowo projekty realizowane w Czechach, Polsce, Rumunii, Rosji i na Węgrzech, które wychodzą naprzeciw potrzebom zdrowotnym grup najbardziej zaniedbanych społecznie, jak osoby o niższych dochodach, mieszkańcy obszarów wiejskich czy mniejszości etniczne. Ich rolą jest m.in. promocja wczesnego wykrywania nowotworów, organizowanie wsparcia społecznego dla chorych i ich rodzin, organizacja paliatywnej i całościowej opieki nad pacjentami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum