Programy zdrowotne - także ze środków unijnych

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2016 18:17

Ze względu na ograniczone możliwości budżetowe zarówno samorządów jak i pracodawców – decyzje dotyczące wdrożenia programów zdrowotnych nie są łatwe. Środków na ich finansowanie można szukać m.in. w funduszach unijnych - mówili w Katowicach uczestnicy konferencji dotyczącej profilaktyki.

Jednym ze sposobów na finansowanie szczepień jako działań profilaktycznych są środki unijne - przypominali eksperci podczas konferencji "Potencjał Zdrowia Człowieka. Samorządy i Pracodawcy - dobre praktyki w profilaktyce", jaka odbyła się w Katowicach w poniedziałek (13 czerwca).

Działania w obszarze zdrowia, na które można uzyskać dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, to m.in:
• wdrożenie projektów profilaktycznych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu;
• wdrożenie programów rehabilitacji medycznej ułatwiających powroty do pracy;
• wdrożenie programów ukierunkowanych na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy;
• wdrażanie programów zdrowotnych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów m.in. jelita grubego, piersi, szyjki macicy.

- Pracodawcy samodzielnie lub przy współpracy z samorządami mogą ubiegać się o takie środki na prowadzenie działań profilaktycznych wśród swoich pracowników - mówiła Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. funduszy unijnych.

Eksperci wskazywali m.in. na zdrowotne programy zdrowotne oparte o profilaktykę szczepionkową. Są efektywne, odpowiadają ważnej potrzebie zdrowotnej, są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i ewaluacji.

Spotkanie objęte zostało honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Prezydenta Miasta Katowice.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum