Program wykrywania raka piersi: NFZ podpisze umowy na korzystanie z danych pacjentek

Autor: Gazeta Wyborcza, AS/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 16:19

Wojewódzkie ośrodki koordynujące populacyjne programy wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy, czekają na podpisanie umów z NFZ na korzystanie z danych pacjentek, by rozpocząć wysyłkę imiennych zaproszeń na badania.

- Chodzi o umowę z oddziałem NFZ na udostępnienie danych osobowych pacjentek, które są  uprawnione do takich badań – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ. – Bijemy się w piersi, jest poślizg, ale w przyszłym tygodniu na pewno sprawę sfinalizujemy.  

Akcja zaproszeń wysyłanych pocztą miała skłonić więcej kobiet w wieku 29-59 lat do badań cytologicznych i w wieku 50-69 lat do mammografii.

Kampania informacyjna w mediach zaczęła się trzy lata temu. Rok później kobiety zaczęły dostawać imienne zaproszenia na badania. Oddział NFZ w Olsztynie rozesłał 215 tys. takich zaproszeń na badania profilaktyczne szyjki macicy i prawie 84 tys. na mammografię, czyli do wszystkich mieszkanek Warmii i Mazur spełniających kryteria wiekowe. Akcje z wysyłaniem zaproszeń były powtarzane.

Efekty wciąż były niezadowalające. Funduszowi w rozreklamowaniu akcji postanowiły pomóc ośrodki koordynujące kobiece badania profilaktyczne w każdym województwie.

Jolanta Kotowska, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego w Województwie Dolnośląskim, twierdzi, że już w 2008 r. poprosiła centralę NFZ, by jej ośrodek zajął się zaproszeniami. Uważa bowiem, że wysyłka co tydzień pism do tysiąca kobiet, przyniesie lepsze efekty niż jednorazowa akcja.

Logistycznie ośrodek jest już również przygotowany. Rozstrzygnął przetargi na kopertownice i inne urządzenia do wysyłki. Brakuje tylko umowy na korzystanie z danych pacjentek.

W podobnej sytuacji są pozostałe wojewódzkie ośrodki, w tym olsztyński. Beata Ostrzycka kierująca Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym w Olsztynie zapewnia, że także jest gotowa do rozpoczęcia wysyłki do 83 tys. kobiet na cytologię i 53 tys. na mammografię.  Czeka jedynie na podpisanie umowy z oddziałem NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum