TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

HCC Online

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In

HCC

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In
TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Program promujący transplantację: rozdano 12 tys. oświadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2013 17:05

Ok. 12 tys. oświadczeń woli dawców organów rozdano podczas tegorocznej edycji programu "Tak dla transplantacji 2013" - poinformowała PAP we wtorek Alicja Chachaj z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Program promujący transplantację: rozdano 12 tys. oświadczeń

Głównym zadaniem ogólnopolskiego programu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca jest popularyzacja idei transplantacji oraz wspieranie osób czekających na transplantację. 

- Ideę promujemy poprzez rozmaite imprezy, w tym sportowe, na które staramy się zapraszać osoby po transplantacji. Podczas minionych wakacji nad morzem odbył się bieg na rzecz chłopaka, który czekał na serce. Po nim rozdzwoniły się telefony od osób, które prosiły nas o przesłanie wzoru oświadczenia woli - powiedziała PAP Chachaj. 

Dodała, że w 2013 roku Fundacja rozdała ok. 12 tys. takich oświadczeń osobom z całego kraju (trafiły m.in. do zakładów pracy, nauczycieli).

- Wielu ludzi jest naprawdę otwartych na tę ideę. W przypadku jej przeciwników, czasami wystarczy rozmowa z kimś, kto dzięki transplantacji nadal chodzi do szkoły czy pracuje, wtedy tej drugiej stronie otwierają się oczy i zmienia swój stosunek do idei przeszczepów - dodała Chachaj. 

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca działa od 2004 roku, a program "Tak dla transplantacji" prowadzi od 2011 roku. Jednym ze sztandarowych projektów jest m.in. doroczny rajd "Po zdrowie na rowerze", w którym biorą udział pacjenci po przeszczepach. Trasa peletonu prowadzi na Rynek Główny w Krakowie - przez Dąbrowę Górniczą, Trzyciąż, Imbramowice. 

Wzór oświadczenia woli dawcy organów można znaleźć m.in. na stronie internetowej - http://www.takdlatransplantacji.pl/. Prośbę o wzór można też wysłać na adres mailowy - alicjazabrze@o2.pl. 

- W oświadczeniu wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, numer pesel oraz złożyć podpis. Może go wypełnić osoba pełnoletnia - poinformowała Chachaj. Dodała, że o wypełnieniu formularza należy powiadomić rodzinę. - Oświadczenie należy mieć przy sobie. Ja noszę je wraz z dowodem osobistym - dodała. 

5 listopada 1985 roku minęło 28 lat od pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Wykonał go ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum