Program naprawczy w szczecińskim pogotowiu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2009 10:44

Zarząd województwa zachodnipomorskiego przyjął program naprawczy pogotowia. Największe zastrzeżenia budziło dotychczas nie rozdzielanie działalności ratunkowej i komercyjnej - pisze Gazeta Wyborcza.

Samorządowcy zajmowali się się Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie po kontroli, jaką w pogotowiu przeprowadzili przedstawiciele wojewody, marszałka i NFZ. Na początku kwietnia wojewoda Marcin Zydorowicz ogłosił jej wyniki: m.in. zła organizacja pracy i dokumentacja, opłacone przez NFZ karetki dorabiają komercyjnymi przewozami. Załogi ambulansów czasem nieprawidłowo wypisują dokumenty. Brak jest odpowiednich procedur przyjmowania nowych pracowników

Kontrolerzy wytykali, że już w ubiegłym roku wykazano takie same uchybienia, ale dyrekcja pogotowia nie zastosowała się do zaleceń. Zydorowicz tłumaczył, że o przyszłości stacji i jej dyrekcji musi zdecydować marszałek województwa, bo to jemu podlega WSPR.

- Najważniejsze jest rozdzielenie funkcji ratunkowej i komercyjnej, bo to budzi wiele kontrowersji - mówi Gazecie Wyborczej Marek Hok, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Jak informuje wicemarszałek Marek Hok, zarząd przyjął program naprawczy, przedstawiony przez dyrektora WSPR Romana Pałkę. - Oceniamy ten program pozytywnie. Najważniejsze jest rozdzielenie funkcji ratunkowej i komercyjnej pogotowia, bo to budzi wiele kontrowersji. Wobec zarzutów dotyczących nepotyzmu w WSPR czekamy też na decyzje dyrektora w sprawie zarządu stacji - mówił.

Samorząd nie planuje jednak zmiany dyrektora pogotowia, ale mówi, ze to jego ostatnia szansa.

- Jeśli sytuacja się powtórzy, dyrektor Pałka nie dostanie już kolejnej szansy. Ale nie chcemy jedną decyzją wszystkiego przekreślać. Zwłaszcza że dzisiaj niełatwo o dobrego menedżera w służbie zdrowia. Ustawa kominowa i pensje zniechęcają najlepszych - tłumaczy Hok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum