Program badań genetycznych: próbki pobrano, wyników nie znamy...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2009 11:33

W województwie świętokrzyskim na badania genetyczne pod kątem predyspozycji do zachorowania na raka kilka miesięcy temu zdecydowało się łącznie 800 kobiet. Wyniki badań miały być w lutym. Program jednak nie ruszył.

Kobiety wykonały badania  w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, ponieważ występowały w ich rodzinach przypadki zachorowania na nowotwory.

W Centrum przebadano pacjentkom krew. Próbki wysłano do Międzynarodowego Centrum Dziedziczności Nowotworów w Szczecinie. Wyniki miały być w lutym. Nie ma ich do dzisiaj.

Beata Kozak-Klonowska - lekarka z Poradni Genetycznej ŚCO twierdzi, że lekarze z Kielc próbowali dowiedzieć się, skąd wzięły się opóźnienia w Szczecinie. Obiecano im, że wyniki będą w ciągu miesiąca.

Kierujący badaniami - uruchomionymi dzięki środkom unijnym - prof. Jan Lubiński, kierownik Międzynarodowego Centrum Dziedziczności Nowotworów w Szczecinie wyjaśnia, że są problemy z uruchomieniem sprzętu i że w kilku miejscach na świecie, gdzie uruchomiono program badań genetycznych pod kątem predyspozycji do zachorowania na raka, pojawiały się podobne przeszkody.

Kielce to jeden z ok. 10 ośrodków w kraju, który wziął udział w tym programie naukowym. W szczecińskim centrum zgromadzono 6 tys. próbek pobranych w całym kraju. Kobiety biorące udział w programie nie muszą mieć skierowania od lekarza. Wystarczy być w określonej grupie wiekowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum