Program "Szpital bez bólu": płocki szpital już z certyfikatem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 października 2009 08:24

Ból po operacji może być mniejszy, pacjent nie musi cierpieć. Tak zapewniają w Szpitalu Miejskim św. Trójcy w Płocku, który właśnie zdobył certyfikat "Szpital bez bólu".

Płocka lecznica jest jedną z 21 w kraju, które mogą pochwalić się dokumentem. Wszystko w ramach programu „Szpital bez bólu". Kilka miesięcy temu zainicjowały go Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

Pomysłodawcy chcieli zachęcić szpitale do podniesienia jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego. Lecznicom, które spełnią określone warunki, postanowili przyznać specjalne certyfikaty. Żeby otrzymać certyfikat, szpital musiał spełnić określone przez organizatorów kryteria. Miał na to trzy miesiące.

Anestezjolodzy, chirurdzy i pielęgniarki mieli obowiązek wziąć udział w profesjonalnym, certyfikowanym przez PTBB szkoleniu dotyczącym uśmierzania bólu pooperacyjnego. Szkolenie to musi być powtarzane raz w roku. Szpital, starając się o certyfikat, musiał też wprowadzić procedurę regularnej oceny nasilenia bólu pooperacyjnego.

Zgodnie z wymogami pomysłodawców certyfikatu, pacjenci przed zabiegiem muszą być informowani o tym, jakiego bólu mogą się spodziewać i na jaką pomoc w jego uśmierzaniu będą mogli liczyć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum