Program Szczepień Ochronnych: od 1 stycznia 2021 r. szczepienie przeciwko rotawirusom

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2020 14:16

Z dniem 1 stycznia 2021 r. do Programu Szczepień Ochronnych zostało wprowadzone szczepienie ochronne przeciwko rotawirusom - poinformowało w czwartek (31 grudnia) na swojej stronie internetowej Ministerstwo Zdrowia.

Program Szczepień Ochronnych: od 1 stycznia 2021 r. szczepienie przeciwko rotawirusom
Fot. archiwum

Szczepienie jest bezpłatnym świadczeniem w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, wykonywanym w poradniach POZ i oddziałach neonatologicznych.

Szczepienia będą realizowane w całym kraju jednym preparatem – szczepionką żywą RotaTeq podawaną doustnie w postaci roztworu o objętości 2 ml na dawkę w schemacie trzydawkowym.

Jak informuje resort zdrowia, pierwsza szczepionka podawana jest dziecku po ukończeniu 6 tygodnia życia. Kolejne dawki powinny zostać podane przed ukończeniem 22 tygodnia z zachowaniem odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami nie krótszymi niż 4 tygodnie.

Zalecenia dotyczące realizacji szczepienia przeciwko rotawirusom zostały podane w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2021, ogłoszonym w Komunikacie GIS z dnia 22 grudnia 2020 r. (Dz. Urz. MZ z dnia 22 grudnia 2020 r. poz. 117).

Dla dzieci urodzonych w 2020 r. szczepienie jest zalecane, tj. nieobowiązkowe, gdzie koszt szczepienia ponosi rodzic.

Więcej: gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum