Program „Kawka” poprawi jakość powietrza w Polsce

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2015 11:49

Trwa nabór wniosków do trzeciej edycji programu poprawy jakości powietrza KAWKA. Budżet całego programu to 800 mln zł. Jak podkreślają eksperci największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia ludzkiego jest właśnie zanieczyszczenie powietrza pyłem.

Program „Kawka” poprawi jakość powietrza w Polsce
Budżet całego programu to 800 mln zł, Fot. archiwum RZ

Polska pod względem zanieczyszczenia powietrza znajduje się w niechlubnej europejskiej czołówce.

Program „KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”, doprowadził już do poprawy jakości powietrza w ponad 50 polskich miastach.

Jak mówił dziennikarzom Portalu Samorządowego, minister środowiska Maciej Grabowski Program KAWKA trwa już kilka lat i cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim w gminach południowej Polski. Doprowadził do wymiany kotłów w 18 tys. gospodarstw domowych, co z kolei spowodowało poprawę jakości powietrza w dwóch województwach: małopolskim i śląskim.

Przestarzałe piece i palenie złej jakości węglem czy śmieciami wpływają na nie najlepszy stan powietrza. Dorota Jarosińska z WHO wyjaśniała w rozmowie z rynkiemzdrowia.pl, że w Polsce za przekroczenie dopuszczalnych norm emisji pyłu zawieszonego PM 10, aż w 88,2 proc. odpowiada właśnie indywidualne ogrzewanie budynków. Dlatego KAWKA ma na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza właśnie z tych źródeł.

Z kolei dr inż Artur Badyda, które wspólnie z dr Jamesem Grelierem oraz dr Piotrem Dąbrowickim z Wojskowego Instytutu Medycznego badają wpływ zanieczyszczeń powietrza w 11 polskich aglomeracjach na obciążenie wybranymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia podkreślał, że jesteśmy na drugim miejscu w Europie, tuż za Bułgarią, jeśli chodzi o stopień zanieczyszczenia pyłowego.

Wyniki wskazują, że średnioroczne stężenia pyłów w naszych aglomeracjach wahały się pomiędzy 14 do ponad 50 mikrogramów na metr sześcienny. Tymczasem rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że stężenie pyłów nie może przekroczyć 10 mikrogramów na metr sześcienny.

W ocenie dr hab. Michała Krzyżanowski z King's College w Londynie wszystkie zanieczyszczenia powietrza, w tym wskazane przez dr Badydę drobne pyły, powodują choroby układu krążenia i nowotwory płuc. Zwrócił też uwagę na ich związek ze zwiększoną umieralnością.

Z dofinansowania tegorocznego programu KAWKA mogą skorzystać miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, w których występuje przekroczenie stężeń szkodliwych związków w powietrzu.

Czytaj też: Żyjemy krócej z powodu zanieczyszczonego powietrza

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum