Program GIS: trzymaj formę, nie tyj!

Autor: PAP, SA/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2009 16:59

Program edukacyjny "Trzymaj formę" organizowany od trzech lat przez GIS i Polską Federację Producentów Żywności ma uchronić polskie społeczeństwo przed epidemią otyłości.

Program GIS: trzymaj formę, nie tyj!
Otyłość u młodzieży to efekt złych nawyków żywieniowych i braku ruchu.

Program, prowadzony na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, ma na celu edukację młodych ludzi – uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i z gimnazjum – w kwestiach zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Podczas wtorkowej (9 grudnia) konferencji szef GIS Andrzej Wojtyła tłumaczył, że okres gimnazjum, to wiek, w którym wprowadzane zmiany żywieniowe i kształtowane dobre nawyki potem pozostają na całe życie.

Jak poinformował szef GIS, z badania przeprowadzonego wśród 12 tys. uczniów szkół gimnazjalnych wynika, że młodzi ludzie, uczestniczący w programie "Trzymaj formę", mają dużo większą wiedzę na temat zdrowego trybu życia niż ich rówieśnicy, pozostający poza programem.

Tymczasem w Polsce 5,2 proc. młodzieży ma problem z otyłością, a 10 proc. - z nadwagą i tendencja jest rosnąca.

Prof. Krzysztof Krygier ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podkreślił, że na otyłość nie ma leku. – Nie ma diety cud, nie ma suplementów diety. Jest tylko prawidłowy styl życia. A więc zbilansowanie wysiłku fizycznego z dietą. To jest jedyny program, który może być lekarstwem na wzrastającą nadwagę i otyłość – przekonywał prof. Krygier

W programie bierze udział 6 tys. szkół i ponad 2 mln młodzieży.  

Jak wyjaśnił portalowi rynek zdrowia.pl Jan Bondar – rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, GIS działa za pośrednictwem regionalnych sanepidów, które przekazują szkołom materiały edukacyjne szkolnym koordynatorom programu, którymi są nauczyciele, np. biologii czy wychowania fizycznego.  

GIS stara się obecnie o fundusze unijne na dalsza realizację programu. Jak zapewnia Jan Bondar, Trzymaj Formę może stać się największym w Europie programem profilaktyki otyłości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum