Program "Dzieciństwo bez próchnicy": przedszkola mogą się zgłaszać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2015 17:01

Do końca marca przedszkola z całej Polski mogą zgłaszać się do udziału w projekcie "Dzieciństwo bez próchnicy", którego celem jest edukacja najmłodszych, a także ich rodziców i nauczycieli o tym, jak dbać o zęby. Badania pokazują, że 84 proc. dzieci w wieku 5-9 lat ma próchnicę.

Program "Dzieciństwo bez próchnicy": przedszkola mogą się zgłaszać

Przedszkola wyłonione w procesie rekrutacji będą mogły wziąć udział w projekcie na jeden z dwóch sposobów. W ramach edukacji bezpośredniej edukatorzy poprowadzą zajęcia, na których dzieci nauczą się, jak prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. W ramach edukacji pośredniej nauczyciele będą brali udział w szkoleniach, na których dowiedzą się, jak skutecznie wyrabiać prawidłowe nawyki zdrowotne u podopiecznych.

Przedszkola otrzymają też pakiety materiałów i pomocy dydaktycznych, które pomogą nauczycielom prowadzić zajęcia dla dzieci z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Są to m.in. scenariusze zajęć pokazujące, jak w formie zabawy zachęcać do dbania o czystość i zdrowie zębów, a także filmy edukacyjne o tym, jak prawidłowo myć zęby.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (w partnerstwie z ośmioma uczelniami medycznymi) dzięki środkom Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji ministra zdrowia.

Szczegóły dot. projektu i procedury zgłoszeń dostępne są na stronie projektu "Dzieciństwo bez próchnicy" - www.zebymalegodziecka.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Specjaliści podkreślają, że zły stan jamy ustnej spowodowany działaniem bakterii ma negatywny wpływ na ogólne zdrowie, np. poprzez zwiększanie ryzyka chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych.

Eksperci przypominają, że próchnicy można zapobiegać, stosując równolegle kilka meto: utrzymanie higieny jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związków fluoru, wczesne leczenie próchnicy (również zębów mlecznych) i edukacja zdrowotna.

Z raportu Ipsos opublikowanego w marcu 2014 r. wynika, że ponad 80 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma próchnicę zębów, a w grupie dzieci między 5. a 9. rokiem życia odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 84 proc.

Raport został przygotowany na podstawie analizy rezultatów bezpłatnych przeglądów stomatologicznych prowadzonych w ramach programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy". Od września do listopada 2013 r. przebadano ponad 5,8 tys. dzieci w pięciu województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubelskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum