Prognoza: 300 mln zgonów spowodowanych lekoopornymi zakażeniami w ciągu 30 lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2019 07:37

W ciągu nadchodzących 30 lat lekooporne bakterie zabiją prawie 400 tys. Kanadyjczyków, gospodarka straci ok. 400 mld dolarów, a koszty hospitalizacji wyniosą 120 mln dolarów - policzyli eksperci w raporcie o skutkach stosowania antybiotyków.

Prognoza: 300 mln zgonów spowodowanych lekoopornymi zakażeniami w ciągu 30 lat
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Raport "When Antibiotics Fail" ("Kiedy antybiotyki zawodzą") został opublikowany w miniony wtorek. Jest rezultatem prac eksperckiego panelu, na zlecenie rządu Kanady. Naukowcy ostrzegli, że obecnie już 26 proc. przypadków infekcji nie poddaje się standardowemu leczeniu, a w nadchodzących latach ten odsetek może wzrosnąć do 40 proc. lub więcej.

Tylko w ub.r. 5,4 tys. Kanadyjczyków zmarło w związku z zakażeniem lekoopornym, a gospodarka kanadyjska straciła ok. 2 mld CAD (dolarów kanadyjskich) w związku ze zgonami i chorobami spowodowanymi infekcjami, których nie ma jak leczyć. Jeśli sytuacja się nie zmieni, w 2050 r. życie z powodu infekcji straci 13,7 tys. osób, koszty leczenia zakażeń lekoopornych wzrosną do 7,6 mld CAD rocznie, a gospodarka straci 21 mld CAD tylko w 2050 r. Najbardziej zagrożone są takie dziedziny gospodarki jak turystyka, wypoczynek i kultura, usługi publiczne, transport, sektor produkcji mięsnej, produkcja przemysłowa, budownictwo i handel detaliczny.

Szacunki dla całego świata wskazują na liczbę 300 mln zgonów spowodowanych lekoopornymi zakażeniami w ciągu nadchodzących 30 lat.

"Gospodarcze prognozy w raporcie są pierwszymi tego rodzaju w Kanadzie, dostarczają politykom i innym grupom biorącym udział w podejmowaniu decyzji wiarygodnych szacunków skutków lekoopornych infekcji w ciągu nadchodzących trzech dekad" - powiedział cytowany w komunikacie Eric M. Meslin, przewodniczący Council of Canadian Academies, Rady Kanadyjskich Akademii (CCA). CCA jest organizacją naukową utworzoną przez trzy kanadyjskie organizacje akademickie - Royal Society of Canada, Canadian Academy of Engineering i Canadian Academy of Health Science.

"Gospodarka będzie się kurczyć, coraz trudniej będzie utrzymać system opieki zdrowotnej, a nierówności społeczne będą się zwiększać. Lekooporność jest problemem nie tylko naukowym i zdrowotnym, jest także zagrożeniem dla gospodarki i bezpieczeństwa" - ostrzeżono w raporcie.

Obecnie najtrudniej leczyć infekcje skóry i tkanek miękkich, mięśniowo-szkieletowe, infekcje układu moczowego, zapalenie płuc i zakażenia jamy brzusznej. Eksperci ostrzegli, że do 2050 r. zwiększy się ryzyko takich procedur jak dializy, wymiana stawów, chemioterapia i cięcia cesarskie. "Powszechna obecność substancji antybakteryjnych we współczesnej medycynie oznacza, że ich malejąca skuteczność będzie zwiększała presję na i tak już znajdujący się pod presją system opieki zdrowotnej" - zwrócili uwagę eksperci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum