Profilaktyka w szkole ma chronić przed wirusem grypy

Autor: Polska Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2009 19:07

Stacje sanitarne w całym kraju ruszają z kampaniami edukacyjnymi wyjaśniającymi jak ustrzec się wirusa A/H1N1. Na pierwszy ogień idą szkoły.

Profilaktyka w szkole ma chronić przed wirusem grypy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wszyscy, w tym także dzieci i młodzież, muszą wiedzieć, że poprzez zakrywanie nosa i ust chusteczkami higienicznymi podczas kichania i częste mycie rąk mydłem można zmniejszyć ryzyko zachorowania - mówi Janusz Słodziński, wojewódzki inspektor sanitarny w Lublinie.

Pierwsze zalecenie ma sprawiać, że wirus, który przenosi się drogą kropelkową, będzie miał utrudnione dotarcie do osób, a częste mycie rąk będzie zapobiegać jego przenoszeniu do naszego organizmu z przedmiotów codziennego użytku. Ludzie mają bowiem nawyk dotykania rękami swoich ust, nosa i oczu.

Również dyrektorzy otrzymali informację od prof. Andrzeja Zielińskiego, konsultanta krajowego ds. epidemiologii, jak mają zachowywać się nauczyciele w sytuacji zagrożenia epidemią świńskiej grypy.

Są tam wskazówki na temat częstego mycia rąk, dbałości o higienę, wietrzeniu sal lekcyjnych, a także przypomnienie charakterystycznych objawów choroby: wysokiej gorączki, dreszczy, bólu głowy, stawów, gardła, czasami nudności i wymiotów. Nauczycielom zaleca się, żeby w razie zauważenia u ucznia takich objawów niezwłocznie wezwali rodziców, którzy mają obowiązek udać się z dzieckiem do lekarza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum