Profilaktyka samobójstw w Polsce? Nie ma takiego programu

Autor: KL,PTP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2020 12:32

Polska znajduje się w czołówce europejskich statystyk pod względem prób samobójczych. Każdego dnia 15 osób w kraju odbiera sobie życie. W części krajach europejskich wskaźnik samobójstw znacząco się obniżył dzięki wdrożeniu programów zapobiegania samobójstwom. W Polsce nie zaakceptowano żadnego projektu Narodowego Programu Zapobiegania Samobójstwom.

Profilaktyka samobójstw w Polsce? Nie ma takiego programu
W Polsce nie zaakceptowano żadnego projektu Narodowego Programu Zapobiegania Samobójstwom. Fot. Shutterstock

Działania w zakresie prewencji samobójstw zostały wpisane do Harmonogramu Realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP, który określiła Rada Ministrów w grudniu 2010 roku w drodze rozporządzenia). Dotąd brak jednak rozwiązań prawnych i finansowych dotyczących wdrożenia tego programu. Nie został także zaakceptowany żaden projekt Narodowego Programu Zapobiegania Samobójstwom w Polsce, mimo uznania go za zadanie priorytetowe w NPOZP.

Jak informują specjaliści  Sekcji Naukowej Suicydologii Polskiej przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym przez 2 lata do czasu ustanowienia NPOZP działała grupa robocza ds. zapobiegania samobójstwom młodzieży przy Rzeczniku Praw Dziecka. Postulowała rejestracje prób samobójczych i niesamobójczych samouszkodzeń w kartach statystycznych placówek służby zdrowia, jednak bez powodzenia.

- Bez wiedzy nt. rozpowszechnienia zachowań samobójczych nie ma możliwości monitorowania skuteczności działań prewencyjnych w obszarze suicydologii. W okresie 14 lat, w latach 1997 - 2010, oficjalnie zarejestrowano w Polsce w placówkach psychiatrycznych 168 zgonów samobójczych, w tym 31.5 proc. dotyczyło kobiet - podkreślają eksperci. 

Monitorowane od 10 lat zachowania samobójcze w Klinice Psychiatrii Młodzieżowej UM w Łodzi wskazują na znaczący wzrost występowania prób samobójczych wśród przyjmowanych na oddział pacjentów w wieku 12-19 lat.

Jedną z bezpośrednich przyczyn wzrostu liczby prób samobójczych młodzieży może być długi okres oczekiwania (ponad 2-3 miesiące) na wizytę pierwszorazową do psychiatry w lecznictwie ambulatoryjnym, brak ośrodków pomocy doraźnej w sytuacjach kryzysowych oraz brak działań prewencyjnych w zakresie eliminacji określonych czynników ryzyka.

Samobójstwo jest główną przyczyną zgonów młodzieży. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum