Prof. Zbigniew Wolski: polscy urolodzy kształceni są na europejskim poziomie

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2019 15:19

Prof. Zbigniew Wolski, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego w latach 2012-2015 przypomina w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że w 1997 roku, dzięki działaniom PTU, wprowadzono w Polsce europejski egzamin specjalizacyjny z urologii, organizowany przez European Board of Urology (EBU).

Prof. Zbigniew Wolski: polscy urolodzy kształceni są na europejskim poziomie

- W 1996 roku, dzięki staraniom prof. Andrzeja Borówki - ówczesnego prezesa PTU - oraz prof. Andrzeja Borkowskiego Polska została przyjęta do międzynarodowej organizacji European Board of Urology (EBU), która zajmuje się szkoleniem urologów w krajach europejskich - mówi prof. Wolski.

Przypomnijmy, że EBU co roku organizuje egzaminy specjalizacyjne z urologii dla lekarzy pracujący w Unii Europejskiej, którzy w macierzystych krajach uzyskali wcześniej tytuł specjalisty urologa.

Złożenie tego egzaminu jest podstawą przyznania bardzo prestiżowego tytułu Fellow of the European Board of Urology (FEBU), uprawniającego urologów - bez jakichkolwiek dodatkowych formalności - do podjęcia pracy w tej specjalności we wszystkich krajach unijnych. Obecnie w tytuł FEBU posiada w Polsce ok. 700 urologów.

- Wielką zaletą tego systemu jest to, że egzamin organizowany przez EBU jest całkowicie niezależny od polskich instytucji. Proces kształcenia urologów w Polsce odbywa się na takich samych zasadach jak w innych krajach Unii Europejskiej, a jedyną organizacją naukową odpowiadającą za przebieg tego procesu jest Polskie Towarzystwo Urologiczne - podkreśla prof. Zbigniew Wolski.

Wypowiedź zarejestrowano podczas 49. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego (Katowice, 12-15 maja 2019 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum