PAP/Rynek Zdrowia | 04-05-2021 20:35

Prof. Zajkowska: szczepionki zabezpieczają także przed ciężkim przebiegiem zakażenia indyjską mutacją

Jak przekonuje prof. Joanna Zajkowska, szczepionki zabezpieczą nas także przed ciężkim przebiegiem COVID-19 po zakażeniu mutacją indyjską koronawirusa.

Szczepienia chronią także przed ciężkim zakażeniem indyjskiej mutacji koronawirusa. Fot. Arch. PTWP

  • Prof. Zajkowska: - Zadajemy lekarzom z Indii pytania, żeby być jak najlepiej przygotowanymi na pojawienie się tego wariantu w większym zakresie w Polsce i Europie
  • Mutacja indyjska rzadziej wywołuje np. utratę węchu i smaku, a częściej biegunkę
  • Mutacje oczywiście mogą nieco zmniejszać skuteczność szczepień, ale nadal będzie to ten sam wirus

Ekspertka od chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku podkreślała, że jest w stałym kontakcie z wieloma specjalistami rozsianymi po różnych częściach globu. Koresponduje także z lekarzami z Indii.

Wieści z Indii

- Wymieniamy się informacjami o tej nowej mutacji. Zadajemy lekarzom z Indii pytania, żeby być jak najlepiej przygotowanymi na pojawienie się tego wariantu w większym zakresie w Polsce i Europie. Wiemy m.in., że ta mutacja rzadziej wywołuje np. utratę węchu i smaku, a częściej biegunkę. To na szczęście taki mix wariantu brytyjskiego, południowoafrykańskiego i brazylijskiego. Nie jest więc tak, że mając szczepionki jesteśmy bezbronni, wobec tego wariantu - wskazała prof. Zajkowska.

Lekarze z Indii przekazują, że mają pacjentów, którzy pomimo szczepienia zakazili się nowym wariantem.

- Do takiego zakażenia doszło pomimo szczepienia, ale w zdecydowanej większości przypadków nie rozwinął się COVID-19 pełnoobjawowy. Specjaliści od chorób zakaźnych z Indii donoszą też, że zaszczepieni pacjenci nie trafiają na oddziały intensywnej terapii pomimo zakażenia tym wariantem - poinformowała prof. Zajkowska.

Dodała, że specjaliści cały czas podkreślają wagę szczepień ochronnych w przeciwdziałaniu epidemii.

Mutacje mogą zmniejszać skuteczność szczepień, ale…

- Mutacje oczywiście mogą nieco zmniejszać skuteczność szczepień, ale nadal będzie to ten sam wirus, mający w dużej mierze taką samą strukturę. Nie mamy obecnie skuteczniejszego sposobu walki z tą chorobą niż szczepienia. Nie bójmy się ich i chętnie z nich korzystajmy - zaapelowała lekarka z Białegostoku.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że w trakcie ostatniego weekendu trwały badania nad przypadkiem polskiego dyplomaty oraz jego rodziny, którzy zarażeni COVID-19 zostali z zastosowaniem specjalnych procedur sanitarnych sprowadzeni z Indii do Polski. Badania potwierdziły, że te osoby były zakażone mutacją indyjską koronawirusa.

Wykryto także kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską, jedno ognisko w okolicach Warszawy, a drugie w Katowicach. Do tej pory przebadano 14 próbek z tych dwóch ognisk i potwierdzono zakażenie indyjską mutacją.