Prof. Wszoła: bioniczną trzustkę można wprowadzić już za cztery lata

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 15:36

Najpierw planujemy wprowadzenie do kliniki i wszczepianie pacjentom bionicznej trzustki z wyspami trzustkowymi od dawcy, a w kolejnym etapie - z wyspami stworzonymi z komórek macierzystych chorego. Od narządu w pierwszym wariancie - przy optymalnych warunkach - dzieli nas cztery lata - twierdzi prof. Michał Wszoła, chirurg transplantolog, twórca projektu biodrukowania 3D bionicznej trzustki.

Prof. Wszoła: bioniczną trzustkę można wprowadzić już za cztery lata
Wszczepienie wysp trzustkowych. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Transplantologia nie jest w stanie rozwiązać problemów pacjentów z zaawansowaną cukrzycą - zauważa prof. Wszoła.

Jak mówi specjalista, w tej chwili pacjentami, z którymi nie dają sobie rady urządzenia mechaniczne - czyli tymi, u których już rozwinęły się ciężkie powikłania, którzy mają ciężkie niedocukrzenia - zajmuje się właśnie transplantologia. To kandydaci do przeszczepu, ale bioniczna trzustka może być dla nich lepszym rozwiązaniem - zauważa prof. Wszoła.

Zaznacza, że przeszczepienie całej trzustki jest zabiegiem bardzo trudnym pod względem chirurgicznym, stwarza ryzyko powikłań okołooperacyjnych i niewielu pacjentów może zostać do niego zakwalifikowanych. Drugim problemem jest niewielka dostępność narządów. "W zeszłym roku wykonaliśmy 21 przeszczepień trzustki, a pacjentów z cukrzycą T1 i ciężkimi powikłaniami jest ok. 10 tys." - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Opisuje, że bioniczna trzustka to wyspy trzustkowe otoczone biotuszem. Biotusz ma w swoim składzie elementy odwzorowujące naturalne miejsce bytowania wysp trzustkowych. "Dodatkowo wydrukowaliśmy układ naczyniowy, żeby był przepływ krwi, zaopatrzenie w tlen i substancje odżywcze. Skład biotuszu chronimy patentem. Dzięki niemu bioniczna trzustka będzie działać jak naturalna trzustka" - zaznacza transplantolog.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum